Uroda Zdrowie

Bolący odcisk na małym palcu – jak sobie z nim poradzić

Bolący odcisk na małym palcu - jak sobie z nim poradzić

Bolący odcisk na małym palcu – jak sobie z nim poradzić. Boli, piecze i wygląda nieestetycznie – taki właśnie jest odcisk na małym palcu u stóp. Często przydarza się on kobietom, jednak również mężczyźni mogą paść jego ofiarą. Dlaczego powstaje odcisk na małym palcu? Jak sobie z nim poradzić? Odpowiadamy.

Odcisk na małym palcu – przyczyny powstawania

Większość z nas myli odciski z pęcherzami. Te pierwsze powstają wskutek nadmiernego tarcia skóry palca o  obuwie lub o inny palec. Najczęściej więc przyczyną powstawania odcisków są zbyt ciasne buty. Czasami winowajcami mogą być też zbyt ciasne skarpetki. Generalnie stopa musi mieć w obuwiu swobodę ruchu. Jeżeli jej nie ma, na palcach mogą powstawać odciski. Szczególnie narażone są małe palce, ponieważ skóra na nich jest stosunkowo cienka. Z powodu zbyt ciasnego obuwia ofiarami odcisków najczęściej są kobiety. Noszą one buty, w których stopa zwyczajnie nie czuje się komfortowo. Szpilki, ciasne baleriny czy nawet niektóre modele sandałów pięknie wyglądają, jednak nie służą naszym stopom. Oczywiście nie oznacza to, że mężczyźni nie borykają się z problemem odcisków. Najczęściej powstają one wtedy, gdy cały dzień spędzamy w obuwiu. Skóra nadmiernie uciśnięta broni się przed uszkodzeniami i wytwarza komórki warstwy rogowej. Te jednak nie złuszczają się, a nawarstwiają. Tak właśnie powstają odciski, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również powodują ból. Odciski na małym palcu to zazwyczaj nagniotki. Mają one wrastający w skórę rdzeń, który podrażnia zakończenia nerwowe. To zaś powoduje ból, a miejscowo może również pojawiać się stan zapalny. Zwykle odciski na małym palcu nie są modzelami. Te pojawiają się zwykle na podeszwach stóp i mogą powodować pieczenie, stąd konieczne staje się usuwanie modzeli http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/usuniecie-modzeli. Zaś usuwanie odcisków https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-odciskow/ powstałych na małym palcu przebiegać będzie nieco inaczej. Nie zawsze jednak usunięcie odcisków przez podologa https://satin.pl/ jest konieczne.  

Jak sobie poradzić z odciskami?

Wiele osób boryka się z problemem odcisków na małym palcu. Tymczasem w tej materii lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktycznie warto nosić lekkie, nieopinające stopy obuwie. Jeżeli musimy założyć ciasne szpilki, najlepiej zdjąć je po około godzinie lub dwóch. Nie jest dobrym pomysłem noszenie ich przez cały dzień i to kilka dni z rzędu. Musimy pamiętać, aby obuwie było także w miarę przewiewne. Skóra, która pojawia się na palcu, musi zostać złuszczona. Dlatego też zanim powstanie odcisk, musimy regularnie złuszczać naskórek. W sklepach i aptekach możemy kupić wiele peelingów przeznaczonych właśnie do pielęgnacji stóp. Postawmy na sprawdzone kosmetyki, a nie domowe metody, takie jak żyletka. Po peelingu pamiętajmy o nałożeniu kremu nawilżającego na stopy. Tutaj również stosujmy preparaty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji stóp https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kosmetyki-i-preparaty/do-stop/. Zmiękczają one naskórek, przez co łatwiej go usunąć. Jeżeli jednak w naszym palcu pojawi się odcisk, nie warto próbować usuwać go domowymi sposobami. Po pierwsze, są one stosunkowo bolesne. Co więcej, nigdy nie wiemy, czy pod odciskiem nie ma stanu zapalnego. Jeżeli zaczniemy usuwać odcisk bez odpowiednich preparatów lub narzędzi, może się to dla nas źle skończyć. Odciski oczywiście mogą zejść same i tak najczęściej się dzieje. Zaaferowani codziennymi sprawami nie zawsze je zauważamy i udajemy się do lekarza podologa http://www.spondylus-podologia.pl/. Tymczasem konsultacje podologiczne mogą okazać się konieczne, jeżeli odcisk utrzymuje się długo na palcu. Do podologa udajmy się także wtedy, jeżeli wygląda on nietypowo, na przykład jest zaczerwieniony. 

Jak pomoże specjalista podolog?

Bolący odcisk na małym palcu - jak sobie z nim poradzićWiększość z nas zastanawia się, jak może nam pomóc poradzić sobie z odciskiem pracownik kliniki podologicznej? Otóż przede wszystkim dokładnie zbada on odcisk. Sprawdzi, czy jest to jedynie warstwa martwego naskórka, czy też pod nią znajduje się na przykład ropa lub stan zapalny. Usługi podologiczne polegają również na usuwaniu nagniotków, czyli właśnie usuwaniu odcisków. Wykorzystuje się do tego puste w środku wiertło. Sam zabieg wykonywany w gabinecie podologicznym https://satin.pl/gabinet-podologiczny-srodmiescie/ jest zupełnie bezbolesny. Musi jednak wykonywać go osoba z odpowiednim doświadczeniem. Warstwę, czyli odcisk stanowi martwy naskórek, jednak podolog musi uważać, aby nie uszkodzić skóry znajdującej się dookoła. Gabinety podologiczne prowadzone przez osoby z dużym doświadczeniem oferują najwyższej jakości usługi, stąd na pewno nie poczujemy bólu. Po usunięciu odcisku na skórze pozostanie plamka, na którą trzeba przykleić plaster. Specjalista doradzi także, jak pielęgnować skórę wokół odcisku i jak nie dopuścić do ponownego jego powstania. Pamiętajmy, że odciski lubią wracać. Jeżeli nie zmienimy swoich nawyków, wizyta w gabinecie podologicznym znów będzie konieczna. 

Odcisk na małym palcu stanowi duży problem szczególnie dla osób, które lubią mieć piękne i zadbane stopy. Najprościej jest w ogóle nie dopuścić do jego powstania. Jeżeli jednak odcisk pojawi się na małym palcu, udajmy się do podologa. Oceni on stan skóry i ewentualnie usunie nieestetyczne odciski. Pamiętajmy jednak o ciągłej profilaktyce skóry na palcach stóp. 

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Spondylus podolog Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
spondylus-podologia.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl