Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe? Bariery mikrofalowe to systemy zabezpieczające, których działanie polega na generowaniu wiązki elektromagnetycznej pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Ta wiązka jest generowana przez mikrofale o wysokiej częstotliwości. W przypadku, gdy odbiornik odbiera jakiś nieregularny sygnał, jest on szczegółowo analizowany. W przypadku wykrycia intruza w chronionym obszarze uruchamiany jest alarm.
Bariera mikrofalowa – zasada działania
Zasada działania bariery mikrofalowej opiera się na współpracy nadajnika i odbiornika. Kiedy odbiornik odbiera sygnał o innej charakterystyce niż sygnał wysłany przez nadajnik, zaczyna go analizować. Po pierwsze sprawdza, czy zmiany w sygnale nie są spowodowane naturalnymi zakłóceniami, takimi jak warunki atmosferyczne lub wpływ flory i fauny. Jeśli odbiornik ustali, że alarm nie został wywołany z tych powodów, automatycznie wywoła alarm. Dzięki zastosowaniu algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów w konstrukcji bariery mikrofalowej zakłócenia powodowane przez otoczenie można odróżnić od prób włamania na posesję. Bariery mikrofalowe są w stanie odczytać różnicę między masą człowieka a masą małych zwierząt, takich jak koty, szczury, psy, szczury, lisy i ptaki. W tych systemach zabezpieczeń można regulować czułość i czas zadziałania czujek mikrofalowych. Umożliwia to wyizolowanie sygnału alarmowego i odróżnienie go od innych sygnałów. Bariery mikrofalowe można stosować w prawie każdej sytuacji, po części dlatego, że na rynku dostępne są różne warianty. Zaawansowane bariery są powszechnie stosowane w więzieniach, elektrowniach i rafineriach, na lotniskach i innych obiektach użyteczności publicznej. Czasami stosuje się je również w centrach handlowych i fabrykach oraz do ochrony rusztowań, tuneli i korytarzy. Te mniej zaawansowane z kolei służą głównie do ochrony prywatnej posesji i są instalowane na tarasach, bramach, murach czy ogrodzeniach. Pozwala to na wyodrębnienie i odróżnienie sygnałów ostrzegawczych od innych sygnałów.
- pasywny czujnik podczerwieni https://rcse.pl/czujki-sswin/
- rfid czytnik https://rcse.pl/kontrola-dostepu-2/
- czujka ruchu zewnętrzna alarmowa https://rcse.pl/varya-perimeter/
Wszechobecne bariery mikrofalowe
Bariery mikrofalowe mogą być stosowane w niemal każdej sytuacji, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele produktów do wyboru. Zaawansowane bariery są powszechnie stosowane w więzieniach, elektrowniach i rafineriach, na lotniskach i innych obiektach użyteczności publicznej. Czasami stosuje się je również w centrach handlowych i fabrykach oraz do ochrony rusztowań, tuneli i korytarzy. Te mniej zaawansowane z kolei służą głównie do ochrony prywatnej posesji i są instalowane na tarasach, bramach, murach czy ogrodzeniach. Pozwala to na wyodrębnienie i odróżnienie sygnałów ostrzegawczych od innych sygnałów. Bariery mikrofalowe mogą być stosowane w niemal każdej sytuacji, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele produktów do wyboru. Zaawansowane bariery mikrofalowe mogą osiągnąć duży zasięg ochrony – do 200 metrów, dlatego znajdują zastosowanie głównie w następujących miejscach. W więzieniach – nie tylko po to, by uniemożliwić ludziom wejście, ale także uniemożliwić ludziom wyjście. Bariery mikrofalowe mogą być stosowane w obszarze między zewnętrznymi ścianami zakładów karnych a ogrodzeniem wewnętrznym lub ochroną obwodową budynków. Na lotniskach — wykrywanie ruchu statków powietrznych w celu zapobiegania kolizjom, na przykład gdy dwa samoloty znajdują się w środku zderzenia. Wiązki mikrofalowe są również wykorzystywane do kontrolowania i regulowania ruchu, gdy samoloty czekają na pasie startowym lub opuszczają port. Bariery mikrofalowe są również od wielu lat wykorzystywane do monitorowania i pozyskiwania informacji o ruchu na lotniskach w okresach słabej widoczności, na przykład z powodu gęstej mgły lub ulewnego deszczu.
Prywatna ochrona
Mniej zaawansowane technologicznie systemy barier mikrofalowych https://www.bojadla.edu.pl/jak-dzialaja-czujniki-ruchu/ są czasami używane do ochrony własności prywatnej, takiej jak domki letniskowe. Systemy te są instalowane w celu monitorowania np. linii ogrodzeń, bram, bram, dachów, tarasów czy balkonów w celu wykrycia niepożądanego ruchu wokół domu. Osoby prywatne bardzo chętnie korzystają z barier mikrofalowych, ponieważ są one bardzo odporne na różnego rodzaju próby manipulacji, dodatkowo są łatwe w obsłudze i można nimi sterować zdalnie. Dodatkowo są bardzo szybkie w montażu i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Rozmiar obszaru, który może monitorować bariera mikrofalowa, zależy od kilku czynników, w tym rodzaju i zasięgu anteny, odległości między urządzeniami oraz czułości systemu. W przypadku bariery mikrofalowej nie ma możliwości włożenia czujnika – taka próba jest wykrywana automatycznie. Nowocześnie zaprojektowane systemy są w stanie wykryć wszelkie próby manipulacji, takie jak otwarcie obudowy, przesunięcie, włożenie lub przekręcenie czujki oraz manipulację przy nadajniku i odbiorniku. Podczas stosowania barier mikrofalowych mogą wystąpić zakłócenia z powodu nakładania się różnych obszarów chronionych.Aby tego uniknąć wystarczy ustawić wiele kanałów pracy. Dodatkowo układ elektryczny czujki mikrofalowej wyposażony jest w układ ładowania akumulatorów, który może zapewnić normalną pracę czujki nawet w przypadku chwilowego zaniku zasilania.