Idealny komputer do gier – na co zwrócić uwagę? Wybór komputera do gier z pewnością nie jest najłatwiejszy. Jak wiadomo, na rynku dostępnych jest wiele modeli gotowych egzemplarzy, a także samych podzespołów, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji jest dość trudne i wymaga odpowiednich przemyśleń i wiedzy na ten temat.
Z jakich elementów składa się komputer do gier? Dlaczego karta graficzna jest najważniejszym komponentem? Co będzie lepszym wyborem, dysk SSD czy dysk HDD? Jaki procesor wydaje się być najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy serdecznie do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.
Komputer do gier – z jakich elementów się składa?
Nie da się ukryć, że budowa komputera jest dość skomplikowana. Wyróżnić możemy kilka lub nawet kilkanaście podzespołów, które doskonale ze sobą współpracują i tworzą jedną całość. Do najważniejszych komponentów z pewnością zaliczyć możemy kartę graficzną, płytę główną, kartę dźwiękową, procesor, kartę sieciową, pamięć RAM, a także dysk SSD (ewentualnie HDD, w zależności od indywidualnych preferencji). Warto wiedzieć kilka podstawowych informacji na temat najważniejszych części, oczywiście w tym przypadku z punktu widzenia graczy. Kiedy uzyskamy większą wiedzę w tym zakresie, jesteśmy w stanie na własną rękę podjąć decyzję, co do wyboru najbardziej optymalnych komponentów dla naszego urządzenia.
Karta graficzna jako najważniejszy komponent dla graczy
Karta graficzna jest szczególnie istotna dla wszystkich graczy. Jest to pewna karta rozszerzeń komputera, która to odpowiedzialna jest przede wszystkim za odpowiednie renderowanie grafiki, a w późniejszym czasie za konwersję na sygnał, który to zrozumiały jest dla wyświetlacza. Prościej ujmując, dzięki niej możliwe jest wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Dlaczego więc jest to tak ważny komponent dla graczy? Chodzi o to, że GPU odpowiedzialne jest również za jakość i płynność grafiki 3D. Wśród kart graficznych wyróżnić możemy modele zintegrowane i te dedykowane. Te pierwsze idealnie sprawdzą się podczas wykonywania codziennych czynności, natomiast do gier zdecydowanie bardziej zaleca się korzystanie z kart dedykowanych.
Dysk SSD czy HDD – który wybrać?
Komputer gamingowy oprócz tego, że musi mieć solidną kartę graficzną, to powinien dodatkowo wyróżniać się odpowiednim dyskiem twardym. W przypadku zarówno komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, mamy do czynienia z dyskiem SSD lub HDD. Zanim zdecydujemy się wybrać któryś z nich, warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Przede wszystkim dysk SSD stosowany jest z reguły w najnowszych modelach. Dlaczego? Wyróżnia się dużą prędkością działania i jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał danego urządzenia. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, bowiem za dysk SSD zapłacimy więcej pieniędzy, a ilość wolnej pamięci jest trochę mniejsza. Inaczej to wygląda w przypadku dysku HDD, który to co prawda jest wolny, jednakże charakteryzuje się dużą ilością wolnego miejsca, a także niższą ceną. Podczas wyboru warto więc wziąć pod uwagę to, z jakiej klasy komputerem mamy do czynienia. Jeśli jest to drogi sprzęt, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być dysk SSD, jeśli natomiast komputer jest nieco starszy- warto wybrać tą drugą możliwość. Pamiętajmy także o aspekcie wolnej pamięci, która to wyrażona jest w gigabajtach. Weźmy pod uwagę, jak dużą ilość danych będziemy chcieli przechowywać, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie znacznie łatwiejsze. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że coraz częstszym rozwiązaniem jest użycie zarówno dysku SSD, jak i HDD w jednym urządzeniu. Wówczas ten pierwszy gwarantuje stabilne, szybkie działanie systemu operacyjnego, natomiast ten drugi odpowiedzialny jest za przechowywanie dużej ilości danych, jak chociażby gry komputerowe, filmy, muzyka.
Jaki procesor wybrać do komputera gamingowego?
Nie trzeba być specjalistą aby móc stwierdzić, że procesor jest również bardzo istotnym podzespołem w naszym komputerze. Gdybyśmy próbowali zdefiniować ten komponent, moglibyśmy stwierdzić, że jest to sekwencyjne urządzenie cyfrowe, które odpowiedzialne jest za to, aby koordynować pracą pozostałych części. Dodatkowo przetwarza wszelkie procesy, zaczynając od tych najłatwiejszych, kończąc na tych najbardziej zaawansowanych. CPU wykonuje także szereg obliczeń i wykonuje nasze polecenia. Budowa tego elementu jest bardzo charakterystyczna, jest to bowiem średnich rozmiarów kwadrat. Po jednej stronie widoczna jest cienka blaszka, na której naklejone jest logo producenta, a czasem także dokładna nazwa modelu. Po drugiej natomiast zaobserwować można cienkie igiełki, które to rozmieszczone są w równych od siebie odległościach. Pełnią funkcję wyprowadzeń do płyty głównej, tym samym umożliwiając skuteczną komunikację. Wybierając ten podzespół w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na ilość rdzeni, częstotliwość taktowania, a także na architekturę procesora.