Zdrowie

Jak działają uzależnienia?

Jak działają uzależnienia?

Jak działają uzależnienia? Uzależnienie oddziałuje na mózg na wielu poziomach. Związki chemiczne zawarte w środkach pobudzających, nikotynie, opioidach, alkoholu i środkach uspokajających dostają się do mózgu i krwiobiegu w momencie zażycia. Kiedy substancja chemiczna dostanie się do mózgu, może spowodować utratę kontroli nad impulsami lub pragnienie zażycia szkodliwej substancji.

Kiedy u kogoś rozwija się uzależnienie, mózg pragnie nagrody, jaką daje dana substancja. Dzieje się tak z powodu intensywnej stymulacji mózgowego układu nagrody. W odpowiedzi na to, wiele osób kontynuuje używanie substancji, odblokowując mnóstwo euforycznych uczuć i dziwnych cech zachowania. Długotrwałe uzależnienie może mieć poważne skutki, takie jak uszkodzenie mózgu, a nawet może prowadzić do śmierci. Roczna terapia odwykowa może pomóc uzależnionemu w powrocie do normalnego życia. Odwyk prywatny, czy odwyk stacjonarny? Najistotniejsze jest, aby uzależniony chciał podjąć leczenie.

Uzależniająca dopamina

Mózg reaguje na uzależnienie na podstawie wielu czynników, takich jak rodzaj i liczba używanych narkotyków, częstotliwość i etap uzależnienia. Na przykład, jeśli ktoś zażywa kokainę, zauważy uczucie euforii. Dzieje się tak, ponieważ kokaina jest substancją psychoaktywną i wpływa na obszar mózgu, który kontroluje przyjemność i motywację. Dlatego też następuje krótki, ale silny wyrzut dopaminy – substancji chemicznej, która u wielu osób wywołuje uczucie euforii. To uczucie może być tak intensywne, że może pojawić się silne pragnienie kontynuowania zażywania. Ośrodki terapii uzależnień znajdują inne czynniki wywołujące wyrzut dopaminy. Uzależniony uczy się, jak żyć bez uzależnienia.

Wpływ uzależnienia na mózg

Mózg reguluje temperaturę, emocje, podejmowanie decyzji, oddychanie i koordynację. Ten główny organ w organizmie wpływa również na odczucia fizyczne w ciele, emocje, pragnienia, kompulsje i nawyki. Osoby nadużywające substancji takich jak benzodiazepiny czy heroina, pod wpływem silnych, ale szkodliwych substancji chemicznych, mogą zmienić funkcjonowanie swojego mózgu. Narkotyki oddziałują na układ limbiczny w mózgu, wyzwalając silne emocje, wpływając na ciało i umysł jednostki. Nasze mózgi nagradzają nas, gdy robimy coś, co przynosi nam przyjemność. Dla zilustrowania, osoby kontynuują zażywanie narkotyków, aby podtrzymać intensywne dobre emocje, które wyzwala mózg, tworząc w ten sposób cykl zażywania narkotyków i intensywnych hajów. W końcu biorą narkotyk tylko po to, by czuć się normalnie.

 

Reakcja mózgu na odstawienie uzależniającej substancji

Jak działają uzależnienia?W konsekwencji uzależnienia od narkotyków, mózg nagradza mózg. Zachęca do uzależnienia od narkotyków, utrzymując jednostkę w cyklu wzlotów i upadków, na emocjonalnej kolejce górskiej, czując bez niej desperację i depresję. Gdy ktoś nagle przestaje, pojawiają się ostre psychiczne, fizyczne i emocjonalne skutki. Osoby mogą doświadczać niepokojących objawów, których nie mogą zignorować w przypadku niektórych substancji, objawy odstawienia są na ogół silniejsze w przypadku niektórych substancji niż innych. W momencie odstawienia ktoś, kto przestaje używać heroiny, odczuwa intensywne pragnienie, depresję, niepokój i pocenie się. Jest to w dużej mierze spowodowane zmianą okablowania mózgu po dłuższym używaniu heroiny. Na tym etapie osoba może nie być w pełni uzależniona, ale może rozwinąć tolerancję lub zależność. Z czasem duża ilość substancji chemicznych zalewa mózg, powodując, że przystosowuje się on do psychicznych efektów substancji. Mózg zmniejsza wtedy produkcję neuroprzekaźników, czyli chemicznych posłańców w mózgu. Objawy odstawienia często wymagają profesjonalnego leczenia, które może znacznie pomóc w zmniejszeniu szansy na nawrót choroby oraz ryzyka udaru lub zawału serca.

Różne formy leczenia

Kiedy osoba walcząca z uzależnieniem trafia do ośrodka odwykowego, otrzymuje leki i ma dostęp do innowacyjnych metod leczenia. Powszechną terapią stabilizującą i uspokajającą mózg po uzależnieniu jest terapia biofeedback. Pozwala to profesjonalistom na monitorowanie mózgu. Mogą oni dowiedzieć się, w jaki sposób poprawić aktywność mózgu, zmniejszając skutki uzależnienia i niezdrowych impulsów. Dwa popularne rodzaje obejmują neurofeedback i biofeedback. Biofeedback wykorzystuje to, co nazywa się elektroencefalografią. Ta metoda zazwyczaj używana jest do pomocy osobom, które doznały urazów mózgu i może być pomocna dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i innymi zaburzeniami mózgu. Biofeedback zmniejsza stres i zmniejsza mimowolne funkcje, jak profesjonalny monitorować mózg z czujników elektrycznych na skórze osoby. Terapia dla osób uzależnionych obejmuje medytację, kierowaną wyobraźnię i relaksację mięśni. W połączeniu z terapiami, takimi jak terapia poznawczo-behawioralna lub dialektyczna terapia behawioralna, biofeedback zarówno poprawia indywidualne funkcje mimowolne, takie jak bicie serca, ciśnienie krwi i skurcz mięśni. Wyjście z uzależnienia jest trudne, ale ta walka jest warta wszystkich wyrzeczeń. Dzięki samozaparciu można zyskać nowe życie.