Wnętrza

Jak mierzyć okna pod rolety?

Jak mierzyć okna pod rolety?

Jak mierzyć okna pod rolety? Wystarczy przypomnieć sobie aranżację mieszkań naszych znajomych, by zdać sobie sprawę, że rolety na okna stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Niewątpliwie stanowią poważną konkurencję dla zasłon i firan. Wpływa na to nie tylko ich dekoracyjność i funkcjonalność, ale również szeroka dostępność.

Producenci oferują przecież różnorodne modele rolet na wymiar, które dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych. Sprawdzają się one zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Oprócz rolet okiennych wewnętrznych są również dostępne niezwykle funkcjonalne rolety zewnętrzne. Pierwsze są nie tylko tańsze, ale zapewniają większą dowolność montażu. Ich największym atutem jest to, że mogą być montowane niezależnie od wymiaru okna, a także jego lokalizacji. Pojawiły się nawet propozycje rolet rzymskich na okna dachowe. Dzięki tak szerokiej ofercie asortymentowej każdy może wybrać dokładnie takie rolety, jakie pasują do jego wnętrza. Ogromną popularność zdobywają rolety dzień i noc, które są idealnym połączeniem estetyki i funkcjonalności. Ich montaż można przeprowadzić na kilka sposobów. Cechują się lekkością i możliwością regulacji dostępu światła. Niezależnie jednak od wybranego modelu, przed montażem należy zmierzyć okno.

Jak zmierzyć okno pod roletę?

Jak mierzyć okna pod rolety?Wbrew pozorom pomiar okna przed montażem nie należy do trudnych zadań. Niektóre firmy oferują sprzedaż rolet wraz z pomiarem i montażem, co zdecydowanie jest wygodnym rozwiązaniem. Samodzielny zakup rolet okiennych wiąże się jednak z koniecznością pomiarów. Zadanie nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi ani fachowej wiedzy. Z pomiarem może poradzić sobie każdy. Aby dokonać rzetelnego pomiaru, potrzebne będą jednak podstawowe narzędzia. Większość z nas posiada je jednak w domu. W innym przypadku trzeba je nabyć np. w sklepie budowlanym czy hipermarkecie. Najważniejsza jest kilkumetrowa miarka. Wyniki zapisujemy w centymetrach, ponieważ takimi miarami operują producenci. Nie wolno zaokrąglać wyników. Muszą być zgodne co do milimetra. Dokładny pomiar przekłada się później na sprawne działanie rolety. Niestety powszechną praktyką jest kupowanie rolet “na oko”, co ma później swoje negatywne konsekwencje. Często wiąże się również ze stratą pieniędzy i czasu. Dzięki precyzyjnym pomiarom można natomiast dopasować wymiary rolety nie tylko do wielkości okna, ale uwzględnić również ramy. W tym miejscu warto podkreślić, że pomiar uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju rolety. To bardzo istotne, ponieważ przekłada się na późniejsze jej użytkowanie. Co należy wziąć pod uwagę? Dlaczego rodzaj rolety ma znaczenie?

Jak dokonać pomiarów okna przed zakupem mini rolety?

Jednym z najpopularniejszych modeli rolet w ostatnim czasie są rolety mini. Przede wszystkim w wersji bezinwazyjnej. Po pierwsze ze względu na prostotę montażu, który można wykonać samodzielnie, nie zatrudniając fachowców. Aby zamontować tego rodzaju roletę, wystarczy umieścić ją na ramie okna, używając do tego celu haczyków. Dzięki temu można zmniejszyć dostęp światła dziennego. Jednocześnie mini rolety nie wymagają tworzenia otworów w ramach okiennych. Jak zatem zmierzyć okno przed montażem? Kluczowe są dwa parametry: długość i szerokość. Długość to odległość pomiędzy dolną a górną krawędzią ramy okiennej. To oznacza, że mierzymy całe skrzydło okna. Z kolei szerokość to w tym przypadku szerokość szyby razem z listwami znajdującymi się przy niej. W związku z tym oprócz przeszklenia dodajemy około dwóch centymetrów.

Jak dokonać pomiarów okna przed zakupem rolety dzień noc?

Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję rolety tego typu łączą zalety klasycznych firan, jak i rolet materiałowych. Po pierwsze zapewniają możliwość regulacji dopływu światła słonecznego, jak i chronią przed wzorkiem sąsiadów. Po drugie świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Rolety dzień noc prezentują ciekawy wzór, który uatrakcyjnia każde wnętrze. Ponadto znajduje zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Sprawdza się nie tylko w pokoju dziennym, ale również w sypialni i kuchni. Przed zakupem należy przed wszystkim dokonać pomiaru szerokości szyby okiennej. Na tym jednak nie koniec. Do uzyskanego wyniku należy dodać około 3 -5 cm. Dzięki temu pasy rolet będą nieco szersze niż szyba, przez co nie zasłonią klamki. W drugiej kolejności mierzymy wysokość skrzydła okna. Będą one stanowić ruchomą część, która mocowana jest na specjalnych zawiasach.

Jak dokonać pomiarów okna przed zakupem rolety wolnowiszącej?

Rolety wolnowiszące są przykładem osłon, które zasłaniają całe okno razem z wnęką okienną. Z tego powodu roleta montowana jest do ściany znajdującej się nad oknem. Jak dopasować jej wymiary? W tym celu należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej. W kolejnym etapie dodać około 3-5 cm zapasu dla każdej ze stron. Dzięki temu roleta będzie nieznacznie wychodzić poza wnękę. Po zmierzeniu szerokości dokonujemy pomiaru wysokości. To odległość od punktu, w którym znajdować się będzie roleta zamocowana nad oknem aż do parapetu.