Wnętrza

Jak odnowić drewniane krzesła?

Jak odnowić drewniane krzesła?

Jak odnowić drewniane krzesła? W dobie wszechobecnego plastiku i mody na podobne aranżacje pomieszczeń, warto wyróżnić wnętrza swojego mieszkania czy domu. Dobrym sposobem jest zastosowanie mebli drewnianych, które są ponadczasowe i mają niepowtarzalny urok. To nie tylko gwarancja stylowych wnętrz, ale również prawdziwie domowej atmosfery i możliwość oszczędności. Zainteresowany? Przekonaj się, w jaki sposób drewniane krzesła mogą nadać charakteru Twojemu domowi.

Nowe, a może jednak używane?

Szczecin mebleNasza planeta ma już naprawdę dosyć zanieczyszczeń i plastiku. Niestety obecna moda na wszystko co nowoczesne sprawia, że produkcja plastiku wciąż jest prowadzona na ogromną skalę. Warto więc przekonać się do mebli używanych, które z powodzeniem można odnowić. To nie tylko gest w stronę przeciążonego już środowiska, ale również możliwość oszczędności i stworzenia pięknego wnętrza. Na pewno masz w swoim domu meble, które są stare albo kogoś w rodzinie, kto trzyma w swojej piwnicy takie skarby. Wykorzystaj to i przekonaj się, że nadanie nowego życia drewnianym meblom niesie ze sobą wiele zalet. W tym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz odnowić drewniane krzesła.

Odnowienie drewnianych krzeseł

Trzeba zaznaczyć, że drewniane meble mają wiele zalet. Po pierwsze są ponadczasowe, po drugie są stylowe i nadają wnętrzu charakter, a po trzecie potrafią pozostać w doskonałym stanie przez wiele lat. Jeśli więc masz okazję do tego, aby przygarnąć od kogoś i odnowić drewniane krzesła, nie wahaj się. Na pewno nie pożałujesz.

Odnowienie drewnianych krzeseł nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście trzeba włożyć w to nieco pracy i poświęcić czas, ale dla efektów z pewnością warto. Oto lista kroków, która na pewno Ci w tym pomoże:

  • Na początku przygotuj potrzebne przedmioty: papier ścierny, pędzel i wałek, kuwetę na farbę, folię zabezpieczającą podłogę, szpachelkę, preparat do usuwania starej powierzchni, impregnat do drewnianych mebli, farbę oraz preparat gruntujący. Jeśli krzesła są uszkodzone, przydadzą się także narzędzia, dzięki którym możliwa będzie ich naprawa. Podczas wybierania impregnatu czy farby pamiętaj o tym, aby dostosować produkt do materiału, czyli w tym przypadku drewna. Wybieraj produkty dobrej jakości, które dają gwarancję zabezpieczenia drewna.
  • Gdy masz już wszystko to, co potrzebne, zacznij od przygotowania miejsca renowacji. Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi folią.
  • Teraz możesz przystąpić do działania. Rozpocznij od oczyszczania krzesła i usuwania tego, co w nim niepotrzebne. Mowa tutaj o zbędnych śrubkach, pinezkach czy starym i zniszczonym obiciu. Następnie użyj preparatu służącego do usunięcia starej powierzchni. Po upłynięciu określonego w instrukcji czasu, usuń preparat szpachelką.
  • Kolejny krok polega na szlifowaniu. Najwygodniejszym sposobem będzie użycie szlifierki, ale papier ścierny także da sobie radę. Postaraj się o dokładność, cała stara powłoka powinna zostać usunięta.
  • Jeśli kiedykolwiek coś szlifowałeś albo byłeś tego świadkiem, na pewno wiesz, że po zakończonym procesie ilość pyłu jest ogromna. Po szlifowaniu krzesła będzie podobnie. Dlatego na tym etapie należy zająć się oczyszczeniem drewna z pyłu. Można użyć w tym celu wilgotnej szmatki.
  • Oczyszczone krzesło zabezpiecz gruntem. Następnie możesz przystąpić do pokrycia mebla wybraną farbą. Farbowanie należy zacząć od oparcia i górnych partii krzesła, stopniowo przechodząc coraz niżej. Pędzel przyda się do pomalowania trudno dostępnych miejsc. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba poczekać, aż krzesło wyschnie. Gdy już tak się stanie, nałóż kolejną warstwę.
  • Po kilku dniach farba powinna być odpowiednio utwardzona. To znak, że można przystąpić do użycia środka impregnującego, dzięki któremu drewniane krzesła będą bardziej odporne na uszkodzenia i pozostaną w dobrym stanie na dłużej. Pamiętaj, że impregnacja drewnianych mebli jest bardzo ważna. Przeprowadzaj ją więc regularnie i zgodnie z opisem, który znajdziesz w instrukcji preparatu impregnującego. Używaj jedynie specjalistycznych produktów, dobrej jakości. W przeciwnym razie impregnacja okaże się nieskuteczna, a Twoje pieniądze zostaną przysłowiowo wyrzucone w błoto.

Zobacz również:

Podsumowanie

Gdzie kupić krzesłaDrewniane meble mają niepowtarzalny urok, pasują do wielu aranżacji i doskonale zdobią wnętrze. Są solidne, a wykorzystanie tych używanych przyczynia się do lepszego stanu środowiska i oszczędności. Odnowienie drewnianych mebli nie jest trudne, wymaga jedynie kilku materiałów. Skąd można zdobyć takie meble? Pierwszym sposobem jest rozmowa z bliskimi. Być może w ich piwnicach czy na poddaszach stoją drewniane meble, których nikt już nie używa. Jeśli jednak okaże się inaczej, pomocny staje się internet. Grupy i strony na portalach społecznościowych czy serwisy internetowe to prawdziwa kolania starych mebli, które po odnowieniu będą nadawać się do użycia. Kolejną propozycją są altany śmietnikowe, a właściwie ich otoczenie. Ludzie często wystawiają obok takich altan różne przedmioty i meble, których już nie chcą albo nie mogą używać. Warto więc rozejrzeć się wokół. Pamiętaj, aby do odnowienia drewnianych mebli używać dobrej jakości produktów. Gdy Twoje drewanine krzesła zyskają nowe życie, regularnie je czyść oraz impregnuj. Dzięki temu pozostaną w dobrej formie przez długi czas.