Hobby

Jaką grę na PC kupić dziecku?

Jaką grę na PC kupić dziecku?

Choć czasy się zmieniają i po gry PC sięgają obecnie ludzie w każdym wieku, tak naprawdę najbardziej są nimi zainteresowane dzieci – nie ma się zresztą czemu dziwić. Jest to forma rozrywki lubiana przez nie od wielu lat, a obecnie – ze względu na szybki rozwój nowoczesnych technologii – wręcz uwielbiana. Jaką grę na PC wybrać dla własnego dziecka, by była dla niego odpowiednia, ale też dała mu jak najwięcej frajdy? Jakich tytułów raczej się wystrzegać i czy dzieci rzeczywiście mają w co grać na komputerze? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem, zawierającym w sobie również listę gier “bezpiecznych” i godnych zainteresowania.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu gry na PC dla dziecka?

Jeżeli wybieramy się do sklepu z grami, by zakupić tytuł dla własnego dziecka, powinniśmy wpierw zapoznać się z jego upodobaniami właśnie pod tym kątem. Są bowiem dzieciaki, które preferują dojrzalsze gry PC, a są takie, które stawiają na rozrywkę w nieco delikatniejszej postaci. Warto spojrzeć na to, w co grają obecnie i o czym stale mówią – stworzy nam to grunt do wyboru właściwej produkcji. Będąc już w sklepie, spójrzmy na takie aspekty, jak:

  • poziom brutalności w grze – warto zwrócić uwagę na oznaczenie wiekowe na pudełku z grą. Producenci korzystają z systemu PEGI, który ocenia tytuły właśnie pod kątem brutalności, ale i chociażby wulgarnego języka czy obecności używek. Nie podchodźmy do tego radykalnie – jeśli dziecko ma 6 lat, a gra jest od 7, najprawdopodobniej nada się dla niego. Jeżeli jednak mamy do czynienia z tytułem wyłącznie dla dorosłych, możemy się spodziewać dużego poziomu brutalności w jego obrębie;
  • stopień trudności – są dzieci, które lubią wyzwania, są też takie, które szybko się zniechęcają – niech poziom trudności danej gry PC odpowiada naszemu maluchowi;
  • możliwość rozgrywki wieloosobowej – bardzo często chcemy towarzyszyć naszemu dziecku w jego przygodzie z daną grą – warto zadbać o to, by dawał on możliwość zabawy wieloosobowej (przynajmniej na dwóch graczy);
  • polska wersja językowa – choć niegdyś standardem był fakt, że gra jest po angielsku, a my po prostu musieliśmy to akceptować, dziś można sięgać po tytuły z polskimi napisami, a w wielu przypadkach i dubbingiem. Możemy być pewni, że to one spodobają się najbardziej naszemu najmłodszemu.

Najpopularniejsze gry PC dla dziecka

Współczesny rynek daje nam dostęp do całego mnóstwa rozmaitych tytułów, stworzonych z myślą zarówno o malutkich dzieciach, jak i tych, które są już w pełni dojrzałe.

  • Jaką grę na PC kupić dziecku?Psi Patrol – ta gra na PC jest idealnym wyborem dla dzieciaków najmłodszych, nawet dla tych, dla których będzie ona stanowiła pierwszy kontakt z grami wideo. Tytuł został zaprojektowany w taki sposób, by można było go przechodzić na spokojnie i bez pośpiechu. Wybacza wszelkiego rodzaju błędy, dokładnie tłumaczy każdy kolejny aspekt rozgrywki, a przede wszystkim angażuje postaciami z popularnej bajki. Możemy zostawić z nim dziecko samo, bez obawy, że sobie nie poradzi.
  • Minecraft – jest to jeden z fenomenów dzisiejszych czasów. Gra ta bije rekordy popularności zwłaszcza wśród młodszych odbiorców – jeżeli jeszcze jej nie mamy, powinniśmy ją zakupić. Jej plusem jest fakt, że potrafi rozwijać kreatywność. W Minecrafcie bowiem gracz sam musi zaprojektować świat, po którym się porusza. Choć oprawa graficzna tytułu może przywoływać wątpliwości, trzeba powiedzieć, że z gry tej żadne dziecko nie będzie niezadowolone. Żadne.
  • Rayman Legends / Rayman Origins – Rayman w którejkolwiek z jego odsłon to jeden z pewniaków, które można brać w ciemno nawet bez zapoznawania się ze schematem rozgrywki. Ten przypomina popularne Mario. Jest to więc platformówka 2D w świetnej, bardzo przyjemnej oprawie graficznej i dźwiękowej. Kochana przez najmłodszych ze względu na swoją bajkową grafikę, ale też wartką rozgrywkę, umożliwia granie nawet na 4 osoby (choć poleca się do tego pady). Sama w sobie zawiera też moduł zabawnej piłki nożnej. Jest to wybór, którego na pewno nie pożałujemy.
  • SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – któż z nas nie kojarzy uroczej gąbki zwanej SpongeBobem? Bohater popularnej kreskówki w grze sprawdza się wyśmienicie. Sama produkcja jest połączeniem platformówki z przygodówką. Pozbawiona przemocy, a za to wypełniona humorem, dostępna jest w pełni polskiej wersji językowej.

Podsumowanie

Współcześnie rynek gier na PC wręcz obfituje w produkcje przeznaczone dla dzieci. Nie zapominajmy, że to one były pierwotnym odbiorcą gier wideo (choć czasy bardzo się zmieniły, a obecnie target producentów gier jest nieco inny). Ważne, abyśmy dobrze podeszli do wyboru konkretnego tytułu, dbając o to, aby był on przeznaczony dla dzieci w wieku naszego (a zatem nie cechował się chociażby nadmiernym poziomem brutalności), ale też by odpowiadał jego indywidualnym upodobaniom. Pamiętajmy, że zawsze możemy poradzić się sprzedawcy co do tego, co nada się najbardziej, a na zakupy tego typu możemy zabrać samo dziecko. Już sama możliwość wyboru sprawi, że będzie ono zadowolone i podekscytowane.