Motoryzacja Technologie

Jakie wyposażenie powinno mieć radio z androidem?

Jakie wyposażenie powinno mieć radio z androidem?

Jakie wyposażenie powinno mieć radio z androidem? Radio samochodowe jest od kilkudziesięciu lat podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu samochodowego. Niezwykle ciężko znaleźć więc w dzisiejszych czasach modele, pozbawione radioodbiornika. Oczywiście w nowoczesnych samochodach osobowych i dostawczych radio ma znacznie więcej zadań. Powinno być bowiem wyposażone w moduł do zarządzania samochodem, nawigację satelitarną czy kamerę cofania. 

Co zrobić jednak w sytuacji, w której posiadamy starszy samochód, ale chcielibyśmy posiadać wyposażenie zarezerwowane dla aut premium? Wówczas idealnym rozwiązaniem jest zakup radia, które będzie miało możliwość rozszerzenia funkcji standardowych naszego auta. Do tego celu służy między innymi dotykowe radio samochodowe, wyposażone w system operacyjny android. Jakie wyposażenie i funkcje powinno posiadać?

Wygląd nowoczesnego radia samochodowego

Jakie wyposażenie powinno mieć radio z androidem?

Nowoczesne radio samochodowe, które możemy zakupić i zamontować w naszym aucie, powinno być możliwie duże i posiadać ekran dotykowy. Urządzenia posiadające przyciski analogowe są już zdecydowanie mniej popularne, ponieważ ich praktyczność jest dużo mniejsza. W związku z tym, powinniśmy wybierać radia posiadające duże ekrany dotykowe. Najlepszym rozwiązaniem będą w tym przypadku duże ekrany o przekątnej około 7 cali, zapewniające doskonałe kąty widzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa radia przez kierowcę prowadzącego auto nie będzie problematyczna. W połączeniu z prostym i intuicyjnym interfejsem pozwoli na szybkie odnajdywanie interesujących nas funkcji, obsługę nawigacji satelitarnej czy przełączanie stacji radiowych i utworów muzycznych. Duży ekran daje również możliwość odtwarzania filmów i bajek. Jest to szczególnie istotne wówczas, kiedy wybieramy się w daleką podróż, w której biorą udział również małe dzieci. Oczywiście kierowca w trakcie jazdy nie może zajmować się oglądaniem filmów, ale dla pasażerów jest to bardzo ciekawa opcja. Pozwala bowiem na znacznie przyjemniejszą podróż. W przypadku ekranu, dla kierowcy najbardziej istotne jest to, aby radio nie rozpraszało zbytnio jego uwagi. W związku z tym powinno dawać możliwość szybkiej i intuicyjnej obsługi.

Moduł i aplikacje do nawigacji GPS

Wybierając radio 2 din android do naszego samochodu, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy zostało ono wyposażone w moduł GPS. Bez niego nie będzie bowiem możliwe zainstalowania popularnych aplikacji pozwalających na nawigację oraz ich efektywne użytkowanie. Nawigacja samochodowa jest w dzisiejszych czasach bardzo popularna, ponieważ pozwala na bezpieczne i szybkie podróżowanie. Jest to szczególnie docenianie wokół dużych aglomeracji miejskich i w centrach miast. Rozwiązania drogowe są tam mocno skomplikowane, w związku z czym dla wielu kierowców mogą być problematyczne. Posiadając odpowiednią nawigację w radiu samochodowym, nie musimy skupiać się na poszukiwaniu prawidłowej drogi, ponieważ zrobi to za nas GPS. Dzięki temu mamy możliwość skupienia swojej uwagi jedynie na prowadzeniu auta.

Radio z kamerą cofania i czujnikami parkowania

Cyfrowe radio samochodowe wyposażone w duży ekran dotykowy i system operacyjny android, powinno mieć również możliwość zainstalowania dodatkowych funkcji, które będą w stanie wspierać kierowcę podczas codziennego użytkowania samochodu. Możemy zaliczyć do nich między innymi kamerę cofania. Jeżeli kamera nie znajduje się w zestawie z radiem, wówczas możemy ją dokupić. Podłączenie nie powinno sprawiać większego problemu dla osób, które choć trochę znają się na mechanice i elektryce samochodowej. Jeżeli będziemy mieli z tym większy problem, wówczas zdecydowanie lepiej zlecić to profesjonalnej firmie zajmującej się car audio. Dzięki kamerze cofania będziemy mieli możliwość znacznie bezpieczniejszego parkowania i wyjeżdżania z miejsca postoju. Daje ona bowiem znacznie lepszy wgląd na to, co dzieje się za naszym samochodem. W przypadku ewentualnych przeszkód, które nie są widoczne z fotela kierowcy, kamera cofania z pewnością je wychwyci. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również podłączenie kamery cofania z czujnikami parkowania. Wówczas nie dość, że będziemy widzieli wszystko co dzieje się za naszymi plecami, to dodatkowo otrzymamy wsparcie czujników. Jest to idealne zestawienie dla osób, które boją się parkować w ciasnych miejscach, takich jak parkingi przy supermarketach czy w galeriach handlowych. Radia samochodowe z androidem dają również możliwość połączenia z rejestratorem jazdy. Jest to kamera skierowana na przód naszego samochodu, która cały czas nagrywa naszą jazdę. Przez wielu kierowców uważana jest jako zbędny bajer, ale należy podkreślić, że w przypadku ewentualnej stłuczki lub wypadku, będzie stanowić mocny materiał dowodowy.

Ile kosztuje nowoczesne radio samochodowe?

Na rynku możemy znaleźć duży rozstrzał cenowy. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdują się bowiem zarówno urządzenia wyjątkowo tanie, jak i te droższe. Nie powinniśmy decydować się w tym wypadku na najtańsze rozwiązania, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały one wykonane z kiepskiej jakości podzespołów. W związku z tym mogą być problematyczne w użytkowaniu i bardzo często się zawieszać.