Zdrowie

Kto to ortodonta?

Kto to ortodonta?

Kto to ortodonta? Lekarz ortodonta posiada kwalifikacje stomatologiczne, ale ukończył specjalistyczne studia podyplomowe i szkolenia w dziedzinie ortodoncji. Posiada on teraz kwalifikacje do prostowania zębów i korygowania ustawienia szczęk za pomocą szeregu zabiegów i technik ortodontycznych.

Praca ortodonty

Ortodonci pracują w gabinetach lub klinikach. Przeciętny ortodonta pracuje około 30-40 godzin tygodniowo. Czy bycie ortodontą to dobra kariera? Praca o niskim poziomie stresu, zapewniająca równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz solidne perspektywy rozwoju, awansu i wyższych zarobków uszczęśliwiłaby wielu pracowników. Tak właśnie wygląda praca ortodonty. Czy bycie ortodontą jest stresujące? Praca ortodonty jest klasyfikowana jako mało stresująca. Praca asystenta ortodonty należy do tej samej kategorii co higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna, które są oceniane jako mające średni poziom stresu. 

Aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/ jest najbardziej powszechnym urządzeniem stosowanym w leczeniu ortodontycznym. Na szczęście przeszły one długą drogę. Zasadniczo, aparaty ortodontyczne składają się z dwóch części: zamków i drutów. Druty przesuwają zęby; zamki służą jako nieruchome uchwyty, które utrzymują druty. W zależności od potrzeb leczenia danej osoby, można dodać inne elementy. Współczesne aparaty ortodontyczne mogą być: ze stali nierdzewnej, złote oraz ceramiczne w kolorze zębów. Zamki są mocowane bezpośrednio do zębów. Przez szczeliny w zamkach przewleka się przewody. Większość aparatów umieszcza się na przedniej części zębów. Czasami aparaty mogą być zakładane z tyłu zębów – są to tzw. aparaty językowe. Są one praktycznie niewidoczne. Nie wszyscy ortodonci oferują tę formę leczenia i nie wszystkie rodzaje problemów ortodontycznych można z powodzeniem leczyć za pomocą aparatów lingwalnych. Druty w niektórych aparatach utrzymywane są na miejscu przez maleńkie gumki (“ligatury”) i dostępne są w ogromnym asortymencie kolorów. Inne aparaty są “samoligaturujące” – nie wymagają ligatur do utrzymania drutów na miejscu.

Który zabieg jest najszybszy?

Dzięki postępom w technologii, prawie każdy rodzaj leczenia jest stosunkowo szybki. Ortodonci korzystają z pełnego zakresu aparatów ortodontycznych – nie tylko jednego lub dwóch – i zalecą typ, który ich zdaniem najlepiej nadaje się do korygowania indywidualnego problemu ortodontycznego w najbardziej efektywny sposób. Aby przyspieszyć proces leczenia warto przestrzegać następujących zasad. Postępuj zgodnie z zaleceniami ortodonty dotyczącymi szczotkowania i nitkowania zębów. Podczas leczenia ortodontycznego przynajmniej co sześć miesięcy lub częściej, jeśli jest to zalecane, zgłaszaj się do stomatologa na profesjonalne czyszczenie zębów. Uważaj na to, co jesz, jeśli masz aparat ortodontyczny – unikaj twardych, lepkich i chrupiących pokarmów. Wybieraj pokarmy, które są miękkie i łatwe do przeżuwania. Wystrzegaj się słodkich, kwaśnych napojów bezalkoholowych, w tym zwykłych i dietetycznych napojów gazowanych, soków owocowych, napojów owocowych i napojów dla sportowców. Zalecana jest woda z kranu. Noś swoje gumki zgodnie z instrukcjami. Przestrzegaj zaplanowanych wizyt w gabinecie dentystycznym u ortodonty. Podczas wizyt kontrolnych ortodonta może wychwycić wszystkie nieprawidłowości.

Leczenie ortodontyczne dorosłych

Kto to ortodonta?Aparat ortodontyczny dla dorosłych może skorygować problemy z ustawieniem zębów, które powstały w dzieciństwie, lub które są wynikiem utraty zębów lub powikłań dziąseł. Praca ortodontyczna u dorosłych jest całkowicie bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Do najczęstszych skutków ubocznych należą niewielkie podrażnienia policzków, warg i języka, lekki dyskomfort i niewielka wrażliwość na ucisk przez kilka pierwszych dni po rozpoczęciu leczenia. Można je łatwo złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i wosku dentystycznego. Długość leczenia może się znacznie różnić od 6-miesięcznych planów leczenia dla drobnych korekt kosmetycznych do dwóch lat dla bardziej intensywnych procedur. Nawet dorośli, którzy mieli aparat ortodontyczny we wcześniejszym okresie życia, mogą potrzebować leczenia ortodontycznego. Z biegiem czasu położenie zębów ulega zmianie. Zmiany te mogą powodować przepełnienie, krzywe zęby lub problemy ze zgryzem, które wcześniej nie istniały. Przesunięcia te mogą być spowodowane starzeniem się, dodatkowym wzrostem szczęki po poprzednim leczeniu, późnym wyrzynaniem się zębów mądrości lub nie noszeniem retainera wystarczająco długo.

To warto wiedzieć

Najbardziej odpowiedni czas na leczenie ortodontyczne https://www.santmat.pl/jaka-nalezy-ukonczyc-szkole-aby-zostac-ortodonta/ przypada na okres dzieciństwa i dorastania. Dzieje się tak dlatego, że zęby i szczęka wciąż rosną, co sprawia, że kość łatwiej poddaje się przemodelowaniu. W rzeczywistości, jeśli wady rozwojowe zostaną wcześnie wychwycone, lekarz ortodonta może użyć narzędzi ortodoncji interceptywnej, takich jak ekspander podniebienny, aby rozpocząć przesuwanie zębów i szczęki w lepsze położenie, dzięki czemu w późniejszym okresie będą potrzebne mniej poważne interwencje.