Usługi Zdrowie

Psychoterapeuta – jak wygląda wizyta?

Psychoterapeuta - jak wygląda wizyta?

Psychoterapeuta – jak wygląda wizyta? Specjalista psychoterapeuta to osoba, która nie może narzekać na bark pacjentów. Nie ma się temu co dziwić, gdyż coraz więcej osób nie radzi sobie z różnego rodzaju problemami. Niestety, nadmierny stres, traumy, a także choroby somatyczne nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Nierzadko narzekamy również na trudności adaptacyjne oraz na trudności w relacjach. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami, warto skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej. Zanim jednak udamy się na wizytę, dowiedzmy się, jak właściwie ona przebiega. 

Na początek konsultacje

Każdy, kto rozważa psychoterapię w https://psychoterapeuta-gdynia.pl/, musi zdawać sobie sprawę z tego, na czym ona właściwie polega. Pierwszy kontakt z psychoterapeutą nie będzie psychoterapią. Na początku konieczne są bowiem konsultacje. Konsultacja psychologiczna oraz psychoterapeutyczna trwa zazwyczaj tyle co standardowa sesja. W większości przypadków jest to 50 minut, choć w niektórych przypadkach może ona trwać nieco dłużej. Nie ulega wątpliwości, że właściwa psychoterapia jest poprzedzona dwiema lub trzema konsultacjami. Niekiedy konieczna jest większa ich ilość. Jak wygląda taka konsultacja? Otóż polega ona w dużej mierze na zebraniu szczegółowego wywiadu. Możemy więc zostać zapytani o to, jak długo borykamy się z trudnościami natury emocjonalnej. Psychoterapeuta będzie również chciał, abyśmy określili cele psychoterapeutyczne. Wówczas znacznie łatwiej będzie przebrnąć przez proces psychoterapeutyczny. Będzie on również bardzo skuteczny. Nie należy zapominać o tym, że konsultacje psychoterapeutyczne to także czas na ustalenie kontraktu. Kontrakt ma zazwyczaj formę słowną. Nie ulega wątpliwości, że w kontrakcie ustalane są takie kwestie jak opłata za sesje czy sposób ich odwoływania. 

Jak wygląda typowa sesja psychoterapeutyczna?

Psychoterapeuta - jak wygląda wizyta?
Psychoterapeuta – jak wygląda wizyta?

Po odbyciu konsultacji, należy przygotować się na proces psychoterapeutyczny. Niestety, w większości przypadków nie będzie on ani łatwy ani też przyjemny. Na szczęście, większość osób czerpie duże zyski z procesu psychoterapeutycznego. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak wygląda typowa sesja psychoterapeutyczna. Okazuje się, że trwa ona z reguły 50 minut, co zaznaczono już wyżej. To, jak wygląda sesja uzależnione jest również od nurtu, w którym prowadzona jest psychoterapia. W nurcie psychodynamicznym terapeuta zazwyczaj pozostawia pacjentowi przestrzeń. Ma ona służyć temu, aby pacjent poczuł się swobodnie. To do pacjenta należy decyzja co do tego, o czym będzie dana sesja. Na sesjach można powracać do tematów poruszanych na poprzednich spotkaniach. Można także poruszać całkiem nowe, które jeszcze poruszone nie zostały. Nieco inaczej przebiegać mogą sesje w nurcie poznawczo-behawioralnym. Za przebieg sesji prowadzonych w tym nurcie odpowiada przede wszystkim specjalista. To on czuwa nad przebiegiem terapii i zadaje pytania pomocnicze. Sesja psychoterapeutyczna to czas, gdy pacjent może dać ujście wszelkim nagromadzonym w sobie emocjom. Nie należy obawiać się płaczu. W gabinetach psychoterapeutycznych znajdują się zazwyczaj chusteczki. Dzięki temu pacjent ma szansę czuć się zdecydowanie bardziej komfortowo. 

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Aby psychoterapia grupowa indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/ była skuteczna, musi być prowadzona przez dobrego specjalistę. Nie należy zapominać o tym, że dobrzy specjaliści pracują w większości miast. Warto więc poczytać opinie o poszczególnych psychoterapeutach, bo wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo znalezienia skutecznej pomocy. Należy także opierać się na wrażeniu, które zrobi na nas dany specjalista. Im lepsze wrażenie zrobi na nas specjalista, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy chcieli kontynuować z nim współpracę. Nie należy zapominać także o tym, iż dobrzy specjaliści to wykwalifikowani specjaliści. Należy więc przyglądać się temu, jakie wykształcenie posiada dany specjalista. Powinien on ukończyć studia wyższe, najlepiej psychologiczne oraz wybraną przez siebie szkołę psychoterapii. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapeuta powinien także posiadać odpowiednio wyposażony gabinet. Przestrzeń powinna być przyjazna, bo tylko wówczas będzie stwarzała warunki do szczerej rozmowy. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapeuta powinien również zachowywać się w sposób profesjonalny. W żadnym razie nie może on spotykać się ze swoimi pacjentami poza gabinetem psychoterapeutycznym. Każdą próbę nawiązania prywatnego kontaktu należy traktować jako przejaw braku profesjonalizmu. Nie ulega także wątpliwości, że dobry specjalista powinien być skuteczny. Jeżeli więc psychoterapia pomimo zaangażowania pacjenta nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów, konieczna może być zmiana psychoterapeuty. Nie zawsze będzie to jednak konieczne. Czasami wystarczy przepracowanie nieporozumień, które pojawiają się na linii pacjent – specjalista. Nie ulega wątpliwości, że dobrzy specjaliści są także kulturalni oraz uprzejmi. Bez tego również niemożliwe jest zbudowanie właściwej relacji psychoterapeutycznej, która będzie pomocna w leczeniu zaburzeń. 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl