Budownictwo Technologie

Rekuperacja Kraków

Rekuperacja Kraków

Co to jest rekuperacja Kraków? Dlaczego rekuperacja w Krakowie cieszy się tak sporym zainteresowaniem? Słyszałeś na ten temat sporo dobrego? W związku z tym sam zastanawiasz się nad montażem rekuperacji w swoim domu? Zanim podejmiesz finalne decyzje na tej płaszczyźnie, przeczytaj nasz poniższy poradnik. Czego można się z niego dowiedzieć? M.in. sprawdzisz, jak działa rekuperacja Kraków w praktyce. Przeczytasz także o najważniejszych zaletach i poznasz przybliżone koszty instalacji.

Jak działa rekuperacja Kraków?

W największym skrócie można byłoby napisać, że rekuperacja to efektywnie działająca wentylacja mechaniczna. Coraz częściej to właśnie ta opcja jest wybierana przez Polaków, którzy chcą posiadać nowoczesne nieruchomości. Dawniej standardowo stosowana była natomiast wentylacja grawitacyjna. Paradoksalnie ten wariant działa najlepiej, kiedy w oknach… występują pewne nieszczelności. Dzięki nim do danego domu może bowiem napłynąć świeże powietrze z zewnątrz. Oczywiście, taka sytuacja prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. M.in. w okresie zimowym nagromadzone ciepło „ucieka” przez nieszczelne okna. Przez to trzeba liczyć się z większymi kosztami za ogrzewanie itd. Dlatego nie może dziwić, że ludzie szukają innych alternatyw. Odpowiednio działająca rekuperacja Kraków świetnie się natomiast sprawdza. Na pewno zastanawiasz się, jak to działa „od kuchni”, prawda? Prawidłowo pracująca instalacja systematycznie wymienia zużyte powietrze na świeże (zewnętrzne). Co ważne, jest ono odpowiednio oczyszczane. Np. z kurzu, smogu, czy rozmaitych alergenów, które także mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Aby to było możliwe, instalacja musi być oczywiście odpowiednio zaplanowana. Trzeba zastanowić się m.in. nad jej trasą oraz idealnym miejscem dla „serca” całego przedsięwzięcia, czyli rekuperatora. Ważną rolę pełnią także kanały wentylacyjne. Dobrze działający rekuperator ma za zadanie wyeliminować z pomieszczeń zużyte powietrze. To nie wszystko. Potem na to miejsce jest niejako wprowadzane powietrze świeże (pozyskiwane z zewnątrz). Ważne procesy odbywają się także w wymienniku ciepła rekuperatora. Dochodzi tam bowiem do wymiany energii pomiędzy rozmaitymi strumieniami powietrza. W przypadku zimy chodzi o ciepło. Latem jest to zaś chłód. Nie wspominamy o tym przypadkowo. Dzięki temu można bowiem liczyć na optymalne temperatury dostosowane do aktualnie panującej pory roku kalendarzowego.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

Rekuperacja Kraków
Rekuperacja Kraków

Jest naprawdę wiele argumentów, które przekonują ludzi do zainstalowania rekuperatorów na terenie swoich prywatnych nieruchomości. Przede wszystkim chodzi o kwestie zdrowotne. Taki rodzaj wentylacji zawsze gwarantuje czyste powietrze. Nie da się zaś ukryć, że ta sprawa ma bardzo duże znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ważne, tym czystym powietrzem (pozbawionym np. kurzu, bakterii, wirusów, alergenów itd.) możesz swobodnie oddychać nie tylko za dnia, ale także nocą. Poza tym to efektywna ochrona przed smogiem. Zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala filtrować nawiewane powietrze. Co jest tutaj bardzo istotne? Poziom filtracji jest zależny od klasy konkretnego filtra. Klient decyduje zatem o tym, co będzie efektywnie blokowane na tej płaszczyźnie. Tym sposobem można np. skutecznie bronić się przed smogiem. A może chcesz przede wszystkim oszczędzić pieniądze? Jak najbardziej jest to możliwe. Oczywiście, na sam początek czekają Cię pewne wydatki (zaraz dowiesz się nieco więcej o kosztach). Ta inwestycja szybko się jednak zwraca. Eksperci zauważają, że rekuperacja Kraków to szansa na uzyskanie oszczędności wynoszących nawet około kilkadziesiąt procent (w sezonie zimowym). Pamiętaj, że w przypadku wentylacji mechanicznej raz wytworzone ciepło jest ponownie wykorzystywane w przyszłości (w odpowiedni sposób). Należy także zadbać o szczelne okna, by liczyć na dużo mniejsze koszty (zwłaszcza w okresie zimowym). To nie wszystko. Dodatkowo od użytkowników zależy ilość nawiewanego powietrza. Można też regulować ustawieniami w aspekcie poziomu filtracji. Warto wspomnieć również o optymalnych temperaturach, dzięki którym zarówno w zimie, jak i lecie domownicy czują się komfortowo.

Ile to wszystko kosztuje?

Zalet nie brakuje. Jak to wszystko wygląda natomiast pod kątem finansowym? Okazuje się, że rekuperacja Kraków wcale nie jest taka kosztowna, jak niektórym pewnie wydawało się na samym początku analizowania tego zagadnienia. Oczywiście, końcowe kwoty zależą m.in. od danej firmy, skali przedsięwzięcia, zastosowanych materiałów itp. Przyjmuje się jednak, że średni koszt waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy PLN. Co wchodzi w skład tej ceny? Na początku musi być wykonana konsultacja inżynierska. Czasami jest ona darmowa, ale nie zawsze tak się dzieje. Następnie jest wykonywany projekt oraz montaż wentylacji mechanicznej. Niezbędne jest oczywiście nie tylko samo uruchomienie, ale również sprawdzenie systemu. Fachowcy uczą Klientów, jak należy postępować z takimi instalacjami. Na szczęście użytkowanie systemu jest praktycznie… bezobsługowe.