Nieruchomości Prawo

Ile płacą frankowicze?

Ile płacą frankowicze?

Ile płacą frankowicze? O tak zwanych frankowiczach słyszał już zapewne praktycznie każdy. Aczkolwiek w dalszym ciągu nie wiele osób pamięta, o co dokładnie z takimi osobami zaciągającymi kredyty we frankach chodzi. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka ważny kwestii odnoszących się do tego aspektu i mamy nadzieję, że informacje przez nas przedstawione okażą się bardzo pomocne. Zapraszamy!

Kim są frankowicze?

Frankowiczami określa się przede wszystkim osoby, które w latach 90. oraz we wczesnych latach dwutysięcznych zaciągały kredyty w obecnej walucie, ponieważ szerokie grono bankowców polskich obiecało takim jednostkom, że będzie to znacznie opłacalne dla nich, jeżeli chodzi o pryzmat późniejszych spłat ratalnych. Aczkolwiek jak większe grono osób wie, rozwiązanie takie okazało się dla tych podmiotów bardzo niekorzystne, ponieważ wraz z upływem lat wynikła taka sytuacja, że osoby zaciągające kredyty we frankach musiały spłacić o wiele więcej, niż by zaciągnęły kredyt w polskiej walucie. Dlatego w dalszym ciągu jest tak wiele toczących się spraw sądowych, które mimo upływu tylu lat nie mają swojego końca. Należy również dodać, iż mimo upływu tylu lat to temat fanowiczów cieszy się w dalszym ciągu bardzo dużą popularnością. Trzeba bowiem powiedzieć także to, iż od ponad dziesięciu lat, a nawet w niektórych przypadkach znacznie więcej funkcjonuje w mediach głównego nurtu takie pojęcie, jak „frankowicz”. Pojęciem takim określa się przede wszystkim nikogo innego, jak wszystkie osoby, które są w posiadaniu kredytów we frankach. Aczkolwiek należy dodać przede wszystkim to, iż z chwilą, kiedy zapadł w pełni prawomocny wyrok Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej odnoszący się w szczególności do kwestii kredytów hipotecznych, pojawiła się swojego rodzaju nadzieja, iż wszelkie problemy frankowiczów wreszcie będą mogły mieć swoje zakończenie. W tym wszystkim mogą pomóc kancelarie frankowe z Warszawy, które specjalizują się w tym temacie.

Jakie są rodzaje kredytów we frankach?

Otóż, poruszając tę kwestię należy powiedzieć przede wszystkim to, że kredyty frankowe dzieli się na dwie grupy, do których można zaliczyć: kredyty frankowe indeksowane, jak również kredyty frankowe denominowane. Jeżeli chodzi o kredyty frankowe indeksowane to charakteryzują się one przede wszystkim, że jest to swojego rodzaju kredyt, który został nie tylko udzielony, ale również wypłacony, jak i spłacany w walucie polskiej. W przypadku takiego indeksowanego kredytu chodzi przede wszystkim o to, iż został on dany kredytobiorcy w złotówkach, aczkolwiek ilość tych spłacanych złotówek powinna odpowiadać niczemu innemu, jak wartości raty określonego kredytu, spłacanego w walucie obcej, a więc w tym przypadku we frankach szwajcarskich. Z kolei, jeżeli chodzi o kredyty frankowe denominowane to należy przez nie rozumieć nic innego, jak kredyty, które wykazują określoną kwotę zadłużenia oraz samego kredytu we frankach szwajcarskich. Należy przez oczywiście rozumieć nic innego, jak to, iż sama wypłata takiego kredytu, jak również późniejsza jego spłata odbywa się przede wszystkim w walucie obcej.

Zobacz również:

Brak precyzyjnego sformułowania przepisów w zapisach umownych

Wiele umów bankowych, które zdecydowali się podpisać potencjalni frankowicze wykazywało różnorodne braki formalne, dzięki którym w chwili obecnej jest możliwość toczenia różnorodnych batalii sądowych z instytucjami bankowymi. Otóż, należy zaznaczyć przede wszystkim to, że wszelkie warunki odnoszące się do tamtego momentu odnośnie zaciągnięcia, jak również spłaty każdego kredytu, jakiego udzielał dany bank, musiały być w sposób bardzo klarowny sprecyzowane, jak również w pełni zrozumiałe dla klienta. A jak powszechnie wiadomo, w większości przypadków tak się nie działo. Otóż, należy również zaznaczyć, inną bardzo istotną kwestię, a mianowicie taką, że każdy klient banku udzielającego takiego rodzaju kredytu nie powinien posiadać jakichkolwiek wątpliwości, jeżeli chodzi o kwestię przede wszystkim samego wielkości zadłużenia, jak również wysokości rat, odsetek, bądź też kwoty prowizji. Bowiem w większości sytuacji banki jednak starają się konstruować wszelkie umowy w taki sposób, aby stosując wszelkie dostępne klauzule umowne, które nie jedynie są niezrozumiałe dla klientów, ale też w pewnym sensie stanowią klauzule niedozwolone. Chodzi tutaj przede wszystkim o różnorodne kwestie odnoszące się do stosowania prawa, jak również wszelkich obowiązków kredytobiorców w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a też naruszający ich interesy.

Jakie kwoty w obecnej chwili muszą płacić frankowicze?

Otóż, jak wynika z licznych dokumentów, ale również statystyk, frankowicze w chwili obecnej są zobowiązani nawet do zapłacenia 150 procent za dany kredyt, niż wynikało to z postanowień umownych, jeszcze przed zmianami, o których nikt nie sądził, że będzie aż tak bardzo głośnio i że wywrą te zmiany aż tak bardzo destrukcyjny wpływ na osoby, które kredyty w tej walucie zawierały. Należy jednakże pamiętać również o tym, że w chwili obecnej toczy się coraz więcej spraw sądowych i strony, które wnoszą powództwo w przedmiocie takiej sprawy są wygranymi.

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl