Usługi Wnętrza

Jak wyprać meble tapicerowane?

Jak wyprać meble tapicerowane?

Jak wyprać meble tapicerowane? Meble tapicerowane wybierane są przez klientów sklepów zwłaszcza przez ich elegancki wygląd, przyjemny i gładki w dotyku materiał, oraz dobrą zdolność do odprowadzania ciepła, oraz wilgoci. Oprócz tego są one bardzo komfortowe w użytkowaniu, jednak chcąc, aby posłużyły w domu przez długie lata, należy wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać. Ważną czynnością jest zwłaszcza odpowiednie pranie mebli tapicerowanych, nie jest to wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Dzięki czyszczeniu mebli można odzyskać ich pierwotną barwę i pozbyć się przykrych zapachów.

Od czego zacząć pranie mebli tapicerowanych?

Przed przystąpieniem do czyszczenia mebla należy przede wszystkim ustalić, z jakiego materiału zostało wykonane jego obicie. W nowoczesnych sofach czy kanapach wykorzystuje się przeważnie materiały odporne na zabrudzenia i bardzo proste do oczyszczenia, jednak stosowanie pewnych środków na starsze meble, może doprowadzić do uszkodzenia ich obicia. Jeśli materiał jest bardzo delikatny, wówczas warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy.

W jaki sposób wyprać meble tapicerowane?

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie sofy, kanapy, krzesła czy innego tapicerowanego mebla. Należy pamiętać o odkurzeniu wszelkich szczelin i trudno dostępnych miejsc, ułatwi to bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Następnie należy wybrać odpowiedni środek do czyszczenia. Dostępne są one w każdym sklepie z chemią gospodarczą, można je bez trudu dopasować do rodzaju materiału, jaki został użyty do obicia mebla. Warto jednakże zakupiony preparat wcześniej wypróbować. Do tego celu należy pokryć nim niewielki fragment obicia, taki który nie rzuca się w oczy i jest mało widoczny. Przed zastosowaniem danego środka należy także zapoznać się z wszystkimi zaleceniami producenta, które znajdują się na etykiecie produktu do prania mebli tapicerowanych. Istnieją także pewne domowe sposoby prania mebli tapicerowanych, które odznaczają się bardzo delikatnym dla tkaniny działaniem. Ich skuteczność zależy w dużej mierze od wielkości i rodzaju zabrudzenia oraz od rodzaju tapicerki. W domowych sposobach prania mebli tapicerowanych stosuje się przede wszystkim powszechną i dobrze znaną wszystkim sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, amoniak, mąkę ziemniaczaną i alkohol. Produkty te działają w sposób miejscowy na dany rodzaj zabrudzenia. Polecane są również do odświeżenia tapicerki, do tego celu przyda się zwłaszcza soda do czyszczenia na sucho.

Pranie mebli tapicerowanych – jak wyprać kanapę ze skóry?

Skórzane meble dostępne w sklepach są specjalne zabezpieczone, aczkolwiek wraz z biegiem lat impregnat zaczyna się ścierać. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku mebli intensywnie użytkowanych, takich jak sofa czy kanapa. Długość żywotności tkanin obiciowych zależy w dużej mierze również od warunków panujących we wnętrzu. Niekorzystnie na meble ze skórzanym obiciem wpływa zwłaszcza wysoka temperatura, działanie promieni słonecznych na mebel oraz suche powietrze. Dobrze, więc jeśli w pomieszczeniu znajdzie się nawilżacz powietrza, a meble nie będą ustawione w pobliżu południowego okna, dzięki temu będą prezentowały się doskonale przez wiele lat. Skórzane meble wymagają szczególnej pielęgnacji i należy o tym pamiętać. Ich konserwacja powinna być przeprowadzana 3 razy w roku. Do czyszczenia sofy czy kanapy obitej skórą powinno się wykorzystać jedynie środek z przeznaczeniem do skór meblowych. Podczas prania mebli tapicerowanych ze skóry należy zacząć od usunięcia zalegającego na nich tłuszczu. Do tego celu nie można użyć mydła. Poleca się natomiast zastosowanie letniej wody z płynem do mycia naczyń albo specjalistycznego środka. Proces czyszczenia mebla należy zacząć od siedziska, czyszcząc go okrężnymi ruchami z zastosowaniem małej ilości środka do czyszczenia na szmatce. Kiedy powierzchnia zostanie już oczyszczenia, tapicerkę należy wytrzeć miękkim materiałem, może to być na przykład ręcznik frotte.

Pranie mebli tapicerowanych- wykonać samemu czy zlecić firmie?

Jak wyprać meble tapicerowane?Obecnie na rynku wiele firm oferuje profesjonalne czyszczenie mebli tapicerowanych. Można zdecydować się na ich usługę, przede wszystkim, jeśli na meblach widoczne są bardzo duże zabrudzenia, a samodzielne czyszczenie nie odniosło zamierzonych rezultatów. W tym wypadku może pomóc jedynie profesjonalista. Na cenę czyszczenia kanapy czy sofy wpływa przede wszystkim jej wielkość, rodzaj zabrudzenia oraz zastosowany do obicia materiał. Może to być kwota od 100 do 300 złotych. Niekiedy bardziej opłaca się skorzystać z fachowej pomocy, zamiast wydawać pieniądze na środki, które mogą okazać się nieskuteczne. Czyszcząc samemu mebel, należy liczyć się również z tym, iż po czyszczeniu mogą powstać nieestetyczne plamy. Meble tapicerowane są podstawą wyposażenia każdego domu czy mieszkania, z tego względu tak ważne jest to, aby były zawsze w dobrym stanie. Niezbędne okazuje się ich regularna pielęgnacja, dzięki czemu można ochronić tapicerkę od większych zabrudzeń i usuwać na bieżąco te dopiero co powstałe. Aby meble zachowały swoją jakość, należy co jakiś czas wykonać dokładne pranie mebli tapicerowanych.