Edukacja Usługi

Szkolenia dla księgowości

Szkolenia dla księgowości

Każdy księgowy wie aż za dobrze, że przez całą swoją karierę musi być szkolony. Musi nadążać za wszelkimi zmianami w przepisach podatkowych czy ogólnymi zmianami dotyczącymi finansów. Na kurs księgowy decydują się również osoby, które chcą rozpocząć pracę w sektorze finansów. Jaki rodzaj szkolenia dla księgowości powinniśmy wybrać w tej dziedzinie? Odpowiadamy.

Określ swoje cele

Obecnie oferowane kursy szkoleniowe dla księgowych są obszerne. Do wyboru mamy kursy dla młodszych księgowych, kompleksowe kursy księgowe, szkolenia podatkowe, szkolenia z zakresu kadr i płac czy szeroko pojęte finanse. Dlatego naszym pierwszym zadaniem jest zdefiniowanie celów zawodowych. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze światem księgowości nie chodzą na kursy na głównych księgowych. Z drugiej strony, gdybyśmy chcieli prowadzić pełną księgowość, nie wybralibyśmy kierunku, który prowadziłby księgi podatkowe. Definiowanie celów nie tylko pomaga wybrać trening, który jest dla Ciebie odpowiedni. W efekcie takiego działania doprecyzujemy nasze plany zawodowe, co ułatwi nam odnalezienie się na rynku pracy.

Zobacz najlepsze szkolenia:

Kurs dla początkujących

Najpierw omówimy kursy księgowe dla początkujących. Powinny być wybierane przez tych, którzy rozważają zmianę kariery. Zamiast rozpoczynać studia, możemy po prostu zrobić kilka kursów. Najpierw skupmy się na podstawowych kursach księgowych. Dowiemy się czym one są i jak działają konta księgowe. Podejmiemy również kursy z zakresu podatku dochodowego czy VAT, oczywiście kursy przygotowawcze. Ukończenie tych kursów powinno wystarczyć do pracy jako asystent księgowy. Czasami osoby z powyższymi kwalifikacjami dostają pracę jako młodszy księgowy. Pamiętajmy jednak, aby nie spocząć na laurach. W końcu dochody na stanowisku młodszego księgowego nie są zbyt satysfakcjonujące. Każdy, kto chce uzyskać więcej, powinien się uczyć. Czasami na początku chcemy dostać pracę w uproszczonym dziale księgowości. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs z zakresu kpir, czyli księgi przychodów i rozchodów. Jednak ten rodzaj szkolenia powinien być połączony z nauką kompleksowej rachunkowości. Kpir możemy uruchomić tylko w biurze rachunkowym. Jednocześnie nie każdy ma biuro rachunkowe jako docelową lokalizację swojej pracy.

Zaawansowany kurs

Jeśli mamy już pewne doświadczenie w księgowości, warto rozważyć szkolenie zaawansowane. Czasami w naszej pracy zajmujemy się tylko pewnym obszarem księgowości, takim jak ewidencja faktur. Jeśli chcemy zdobyć wiedzę z zakresu pełnej rachunkowości podmiotów gospodarczych, powinniśmy przejść na kompletny kurs księgowy. Osoby, które przez wiele lat pracowały jako samodzielny księgowy, powinny rozważyć kurs na głównego księgowego. Również ten rodzaj szkolenia mogą rozważyć osoby, które awansują w pracy. Jeśli myślisz o kompleksowym zarządzaniu biznesem, warto wybrać kursy z zakresu kadr i płac. Tego typu wiedzy przyda nam się zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chcieli pracować w biurze rachunkowym. Tam księgowi często zajmują się także kadrami i płacami. Ważne jest, aby niezależni księgowi byli na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie podatkowym. Dlatego powinniśmy często chodzić na kursy podatkowe. Są one zwykle związane z podatkiem dochodowym i podatkiem od wartości dodanej. Aby poszerzyć naszą wiedzę, możemy również studiować podatek akcyzowy czy podatek od nieruchomości.

Gdzie studiować

Szkolenia dla księgowości
Szkolenia dla księgowości

Nie jest tajemnicą, że księgowi często wychodzą z pracy po godzinach. Dlatego nie zawsze ma wystarczająco dużo czasu na trening. Rozwiązaniem są więc szkolenia księgowe online. Większość szkoleń online dla księgowych odbywa się w godzinach popołudniowych lub w weekendy. Co więcej, niemal w każdej chwili możemy uzyskać dostęp do materiałów za pomocą dedykowanych platform e-learningowych. Pozostaje pytanie, jakiego organizatora szkolenia księgowego wybrać? Po pierwsze musimy skupić się na doświadczeniu i wiedzy liderów. W większości przypadków trenerem jest prawnik, doradca podatkowy, a nawet biegły rewident. Ciekawe szkolenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Księgowych. Jednak oddziały zlokalizowane są głównie w dużych miastach. Możemy również skorzystać z szerokiej oferty firm szkoleniowych czy kancelarii prawno-podatkowych. Pamiętaj, że osoba prowadząca szkolenie powinna być ekspertem w określonej dziedzinie. Bardzo mało uczymy się od osób na stanowiskach podobnych do naszego. Sprawdźmy też indywidualne plany kursów. Czasami nazwa może być myląca. Dużym błędem może być ignorowanie kwestii podatkowych w pełnym szkoleniu księgowym. Możemy również poprosić znajomych, aby polecili nam szkolenie. Większość księgowych z wieloletnim stażem pracy odbywa regularne kursy.