Sklepy

Zakupy w dzisiejszych czasach – stacjonarnie czy w sieci?

Zakupy w dzisiejszych czasach - stacjonarnie czy w sieci?

Zakupy w dzisiejszych czasach – stacjonarnie czy w sieci? Żyjemy w czasach, w których każdy dzień może okazać się niepewny. W wielu dziedzinach życia musimy przestawiać się na rozwiązania do tej pory alternatywne – nie zawsze jest to przymus, a często po prostu chęć bardziej komfortowego wykonania danej czynności, skorzystania z konkretnej usługi czy zamówienia pewnej rzeczy. Nie budzi więc zdziwienia fakt, że każdy sklep spożywczy online cieszy się dziś stale rosnącym zainteresowaniem. Z czego ono wynika? Czy mając go na uwadze warto w ogóle wybierać się do sklepów stacjonarnych? Z czym wiąże się kupowanie produktów spożywczych w sieci? Te, ale i inne kwestie poruszymy w dalszej części naszego dzisiejszego wpisu.

Sklep stacjonarny – kiedy warto się do niego wybrać?

Opcją najbardziej standardową, z którą każdy kojarzy zakupy, są odwiedziny w sklepie działającym stacjonarnie. W tym przypadku na przestrzeni lat mieliśmy do czynienia ze swoistą rewolucją – podczas gdy początkowo królowały niewielkie sklepy osiedlowe, powoli były wypierane przez potężniejsze i bardziej wszechstronne sieciówki i choć obecnie ich dominacja trwa, na horyzoncie widać poważne zagrożenie właśnie dla nich (patrz: niżej). Mimo wszystko, stanowią świetną opcję dla osób, które:

  • potrzebują produktów “na teraz” – sklepy stacjonarne są doraźne. Kupujesz – masz, bez oczekiwania na jakąkolwiek przesyłkę;
  • lubią widzieć to, co kupują – sklepy tego typu pozwalają zobaczyć produkt, który ma zamiar się kupić – pomacać go, zbadać konsystencję czy trafniej wybrać gramaturę, w którą się celuje;
  • nie obawiają się spontanicznych zakupów, które przez sklepy stacjonarne są promowane między innymi poprzez odpowiednie lokowanie reklam czy samo rozmieszczanie produktów na regałach;
  • wolą płacić gotówką – każdy sklep działający stacjonarnie pozwala sięgać po tę formę płatności.

A może sklep spożywczy online?

Mimo, że stacjonarne sklepy spożywcze wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i rządzą w branży handlu spożywczego, swoją stale większą część rynku z roku na rok zdobywają sklepy spożywcze online. Ich największym atutem jest wygoda robienia zakupów. Wynika ona przede wszystkim z tego, że chcąc się ich podjąć nie musimy wychodzić z domu. Omijamy wszelkiego rodzaju kolejki, ale też unikamy kontaktu z innymi – to w dzisiejszych czasach jest olbrzymią zaletą. Sklepy tego typu zazwyczaj dysponują bardzo szerokim asortymentem, często składającym się również z produktów bardziej egzotycznych, niedostępnych w polskich sieciówkach. Największą zaletą prowadzących swoją działalność w Internecie sklepów jest jednak fakt, że niczego nam one nie narzucają. Są “otwarte” całodobowo, a my sami na swoich zakupach możemy spędzać długie godziny (niekoniecznie z rzędu, a równie dobrze i z doskoku), bez żadnej presji związanej z koniecznością ich opuszczenia. W ich obrębie każdy produkt jest właściwie opisany – w razie potrzeby natomiast możemy sięgnąć po zasoby całej sieci, by upewnić się, czy aby na pewno spełni nasze oczekiwania. Sklep spożywczy online to wreszcie największe zróżnicowanie produktów. Nie musimy ograniczać się do najpopularniejszych marek – na wyciągnięcie ręki mamy w końcu te mniej znane, ale często lepsze jakościowo.

 

Ciekawostki na temat sklepów spożywczych działających internetowo

  • W sklepach internetowych zamawiać możemy nie tylko produkty pakowane hermetycznie i konserwy – te czasy już dawno minęły. Współcześnie równie dobrze możemy w nich zamawiać pieczywo, owoce i warzywa oraz wszelkiego rodzaju świeże produkty.
  • Artykuły spożywcze kupowanie w sklepie online mogą być dostarczone pod nasze drzwi – niekoniecznie bezpośrednio po ich zamówieniu. Jesteśmy w stanie samodzielnie wskazać termin dostawy – tak, aby ten najbardziej wpasowywał się w nasze indywidualne plany.
  • Sklepy internetowe rzadko kiedy stosują manipulację – ciężko byłoby im to robić. Choć mogą inwestować w reklamę wybranych przez siebie produktów, my w żaden sposób nie jesteśmy mniej lub bardziej agresywnie namawiani do sięgania po nie.
  • Sklepy spożywcze online proponują promocje równie często co ich alternatywy – co ważne, są w stanie informować nas o nich drogą mailową. To kolejny ich krok ku zapewnieniu nam jeszcze większej wygody.

 

Podsumowanie

Choć większość osób stawia robienie zakupów w sieci jako coś, co miałoby zastąpić zakupy stacjonarne, warto spojrzeć na to w nieco inny sposób. Rzeczywiście, kupowanie online staje się coraz popularniejsze i niewykluczone, że przyszłość pchnie ludzkość ku sięganiu wyłącznie po nie. W chwili obecnej bez problemu może ono jednak koegzystować z kupowaniem w sklepach stacjonarnych. Nie warto podchodzić do tego w sposób bardzo radykalny – zaleca się z kolei zdroworozsądkowe podejście do tematu. Po sklep spożywczy online sięgajmy zatem w takich sytuacjach, w których nie spieszymy się, a chcemy dostać produkty niedostępne w standardowych sklepach czy takie o atrakcyjniejszej cenie, ale niewymagane “na już”. Z jego stacjonarnego pierwowzoru z kolei zawsze możemy skorzystać w innych sytuacjach, na przykład tych absolutnie pierwszej potrzeby.