Zdrowie

Witamina C

Witamina C

Witamina C jest bardzo popularna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nic dziwnego – w końcu to właśnie wtedy chorujemy najbardziej, dlatego też chcemy mądrze wspierać naszą odporność. Jednak naturalne źródła witaminy C powinny być obecne w naszej diecie każdego dnia. Na przykład ta witamina może zapobiegać chorobom dziąseł. Gdzie znajdziemy witaminę C? Gdzie możemy ją znaleźć? Odpowiadamy.

Owoce z witaminą C

Witamina C
Witamina C

Powinniśmy przede wszystkim szukać witamin i minerałów w owocach i warzywach. Natura wymyśliła to bardzo sprytnie. Zarówno owoce, jak i warzywa są odpowiednie dla osób odchudzających się i dbających o zdrową dietę. Mają bardzo mało kalorii, ale są prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych, w tym witaminy C. W jakich owocach możemy go znaleźć? Pierwszym owocem, o którym myśli większość z nas, jest cytryna. W rzeczywistości zawiera dużo witaminy C, ale nie wszystkie witaminy C są takie same. Okazuje się, że skórka z cytryny ma najwięcej witamin, a nie sok, jak zwykle myślimy. Do wody, herbaty czy sałatek dodajemy sok z cytryny. Dlatego uważamy, że powinniśmy wzbogacać napoje lub potrawy witaminą C.

Jednocześnie, jeśli chcemy go uzupełnić, powinniśmy skupić się na skórce cytryny. Niestety nie smakuje tak dobrze jak sok. Dlatego mamy dostęp do innych owoców zawierających witaminę C. Przewodzi im skromny owoc kiwi, z którym najczęściej stykamy się zimą. Mowa oczywiście o czystym owocu bez skórki. Truskawki również zawierają sporą ilość witaminy C – ale po prostu bądźmy świeży. Jeśli nie mamy do nich dostępu, wybieramy liczi, wiśnie acerola, czarną porzeczkę. W kontekście witaminy C na myśl przychodzą również owoce cytrusowe. Pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty mają mnóstwo. Jednak nie tak dużo, jak wspomnianych powyżej owoców.

Warzywa i kiszonka

Warzywa mają stosunkowo niską zawartość witaminy C. Na szczęście większość z nich jest dla nas dostępna przez cały rok. Nie są to też egzotyczne smaki. Warzywa zawierające witaminę C wchodzą w skład naszej codziennej diety. Wśród nich możemy wymienić paprykę, pomidory, brokuły, a nawet ziemniaki. Warzywa zawierają nieco mniej witaminy C niż owoce, ale są też źródłem wielu cennych składników odżywczych. Kiszonka natomiast jest źródłem witaminy C. Zna je każdy Polak, ale trudno do nich dotrzeć poza granicami naszego kraju. Kapusta kiszona i jej sok zawierają najwięcej witaminy C. Stosunkowo niewielkie ilości tej witaminy można znaleźć w ogórkach kiszonych, które powszechnie uważane są za dobre źródło kwasu askorbinowego.

Mimo to ogórki kiszone są lepsze niż ogórki konserwowe. Wśród nich znajdziemy witaminę C jako lek. Co ciekawe, najwięcej witaminy C znajduje się nie w samej kiszonce, ale w wodzie, w której dojrzewał ogórek lub kapusta. Sok z kapusty lub woda z ogórka polecana jest również przy innych dolegliwościach, np. związanych z układem pokarmowym. Sok z kapusty kiszonej może zawierać nawet 600 miligramów witaminy C – jest więc zdecydowanie liderem wśród owoców i warzyw. Problem jednak w tym, że czasami trudno nam przełknąć ten kwaśny sok o specyficznym smaku i zapachu.

Obróbka cieplna

Naszym zdaniem truskawki czy brokuły zawierają dużo witaminy C, jeśli trochę ją przetworzymy. Brokuły gotowane do miękkości lub w ciepłym musie truskawkowym nie są dobrym źródłem witaminy C. Czemu? Ponieważ traci swoje właściwości w wysokich temperaturach. Surowe produkty zawierają najwięcej witaminy C. Jednak prawda jest taka, że ​​nie można jeść surowych brokułów czy ziemniaków. Jak więc utrzymać w nim bogactwo witaminy C? W przypadku brokułów jest sposób – musimy go ugotować, czyli na półtwardy. Wystarczy gotować brokuły przez 5 minut. Czasem wystarczą nawet 3 minuty.

Ważne jest, aby ich nie rozgotować i nie stać się papkowatymi. To samo dotyczy ziemniaków. Gdy zmiękną, powinniśmy przestać je gotować. Niestety, ciężko jest trafić na odpowiedni moment. Jeśli jednak mamy możliwość spożywania innych produktów na surowo, nie powinniśmy ich poddawać obróbce cieplnej. Najgorsze, co możemy zrobić, to wlać sok z cytryny do gorącej wody lub herbaty. Zwykle mówimy, że chcemy gorącej herbaty z cytryną. W międzyczasie herbata powinna nieco ostygnąć przed dodaniem cytryny. Temperatura wody nie może przekraczać 60 stopni.

Uzupełnienie w witaminę C

Wiele osób zastanawia się, czy należy brać dodatkowo witaminę C w formie suplementu diety? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Teoretycznie nie jest trudno zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, które na ogół wynosi mniej niż 100 mg dziennie. Mimo to nie kupujemy świeżych truskawek zimą, ale zbyt duża ilość cytrusów może rozsmucić nasze żołądki. Dlatego możemy regularnie przyjmować suplementy diety zawierające witaminę C ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-c, ale pamiętajmy, aby nie przesadzić. Należy o tym pamiętać zwłaszcza osoby z chorobami nerek.