Fotowoltaika i wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć. Odnawialne źródła energii w naszym kraju zdobywają coraz większą popularność. Nie ma co się dziwić. Ma na to wpływ zmiana klimatu, zanieczyszczenie środowiska czy też postawienie na pozyskiwanie czyste prądu. Co więcej fotowoltaika z każdym dniem opłaca się coraz bardziej. Pewnie rzuciło nam się nieraz w oczy, że coraz więcej domów na dachach ma zainstalowane panele słoneczne. To właśnie instalacja fotowoltaiczna jest nazywana inaczej instalacją PV. Dzięki niej możemy w sposób ekologiczny wytwarzać prąd na swoje własne potrzeby oraz czerpać z niej korzyści finansowe. Zapoznajmy się z tym systemem jeszcze bliżej.
Czym jest fotowoltaika?
Zacznijmy sobie od definicji. Fotowoltaika jest terminem, który określa panel fotowoltaiczny, a więc technologię wytwarzania prądu w ramach źródeł odnawialnych energii. Instalacje fotowoltaiczne polegają na niczym innym jak na zamianie energii promieniowania słonecznego właśnie w energię elektryczną. Zamienne stosowany jest dla niej skrót PV od – PhotoVoltaic. Do określenia konkretnej mocy instalacji fotowoltaicznych jest wykorzystywana jednostka, która jest zwana Wp. Jest to tak zwany wat szczytowej mocy. Wyznacza on nam maksymalną wydajność fotowoltaicznych modułów w warunkach standardowych testowych. Zestawy fotowoltaiczne działają przeważnie w tak zwanym systemie on-grid, a więc są podłączone do energetycznej sieci. Jeśli nie ma podłączenia takiego, mówimy o wyspowym systemie, który jest nazywany off-grid.
W myśl ustawy o źródłach odnawialnych energii, instalując oraz korzystając z fotowoltaicznej instalacji w domu stajemy się poniekąd prosumentami, a więc odbiorcami końcowymi wytwarzającymi elektryczną energię z tejże instalacji na swoje własne potrzeby?
Jak działa system fotowoltaiczny?
W bardzo dużym skrócie panele fotowoltaiczne są zbudowane z licznych ogniw. Przy padaniu słonecznych promieni na ogniwa dochodzi do wybijania przez fotony elektronów. Powstaje wówczas różnica potencjałów i dochodzi tym samym do przepływu stałego prądu. Ten jest zamieniany na zmienny prąd przez urządzenie, które jest nazywane falownikiem. Prąd w ten sposób wygenerowany może wykorzystywany być przez elektryczne urządzenia w naszym domu. Do produkcji tak zwanych ogniw fotowoltaicznych jest przeważnie wykorzystywany wafel krzemowy. Technologia ta nie jest nową technologią. Takowe ogniwa od lat wykorzystywane są w użytkowej elektronice. Jednak do niedawna jej stosowanie na szerszą skalę pociągało za sobą także spore koszty.
Dzisiaj większość paneli solarnych ma wymiary około 1,7 metra wysokości oraz metra szerokości. Co więcej w sobie mieści około sześćdziesięciu ogniw fotowoltaicznych.
Ale jeśli jesteś właścicielem gruntów, to mamy dla Ciebie propozycję:
Czy fotowoltaika się w ogóle opłaca?
Wiemy już co nieco o fotowoltaice. Przyszła pora, aby zagłębić się w same koszta związane z tą instalacją. Koszt fotowoltaicznej instalacji oscyluje mniej więcej w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wcale nas nie dziwi, że pojawiają się pytania na temat tego czy nam się to w ogóle opłaca. Jednak producenci są przekonani co do samej jakości oraz wytrzymałości takich rozwiązań. Oferują nam gwarancję długoletnią. Sięga ona nawet dwunastu lat. Oczywiście sam koszt fotowoltaiki jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Wśród nich możemy wymienić: lokalizację instalacji, konstrukcję i wytrzymałość dachu, rozmiar, rodzaj i jakość inwertera, usługę montażu, koszty serwisu pogwarancyjnego czy też koszty ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.
Jeśli fotowoltaiczna mikroinstalacja została dopasowana odpowiednio, jak i także bardzo dobrze wykonana, to jej trwałość sięga dwudziestu czy też dwudziestu pięciu lat. Spadek mocy w czasie tym jest zależy od modułów użytych. Nie powinien być na pewno większy niż dwadzieścia procent. Dlaczego też wszelkie korzyści finansowe powinniśmy rozpatrywać w długoterminowej perspektywie.
Energia wykorzystywana do różnych zastosowań domowych
Prąd, który pozyskujemy z fotowoltaicznej instalacji wykorzystać możemy do systemów ogrzewania wody oraz chłodzenia, do ładowania elektrycznych samochodów oraz także innych elektrycznych pojazdów. Oczywiście także jako źródło energii dla sprzętów domowych, zraszaczy trawy w ogródku, oświetlenia czy też podłogowego ogrzewania. W zasadzie to moglibyśmy wymieniać bez końca. Musimy jednak na tym etapie podkreślić, że dla posiadaczy coraz bardziej popularnych elektrycznych samochodów montaż fotowoltaiki to spory plus, jak i także dostęp do “paliwa” w pełni darmowego. Dzięki fotowoltaice na bieżąco możemy ładować swój samochód. Nie jesteśmy zdani na dostępność do samych punktów ładowania, których niestety w naszym kraju jest cały czas bardzo mało. Dzięki temu możemy być naprawdę spokojni o zasięg naszego samochodu. Możemy przecież je codziennie podładować i mamy problem z głowy.
Warto zatem przemyśleć tę inwestycję. Zapoznajmy się także z opiniami osób, które już w tego rodzaju instalację zainwestowały i poradźmy się ekspertów. Na pewno będziemy zadowoleni.