Uroda Usługi

Kto to jest podolog?

Kto to jest podolog?

Kto to jest podolog? Stopy to jedna z tych części ciała, której statystyczny Polak poświęca najmniejszą uwagę podczas codziennej pielęgnacji. Niektórzy wręcz przypominają sobie o konieczności zadbania o stopy dopiero w okresie letnim, kiedy trzeba pokazać je światu na plaży czy na basenie. O stopy trzeba jednak dbać na co dzień, a w utrzymaniu ich w dobrej kondycji pomoże podolog.

Zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku, dlatego jest on stosunkowo młody i nie każdy wie o jego istnieniu. Określony jest zawód jako paramedyczny. Kto to jest podolog i w leczeniu jakich problemów pomaga? Odpowiadamy!

Co to jest podologia?

Podologia w Polsce to szerokie pojęcie, którym określana jest nauka o kończynach dolnych, badająca wszystkie tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Jest to dziedzina kosmetologii ściśle powiązana z medycyną. Obiektem zainteresowania są stopy – podologia zajmuje się leczeniem i profilaktyką zmian chorobowych, występujących w obrębie ich skóry i paznokci.

Nauka podologii obejmuje takie zagadnienia jak:

  • ortopedia – nauka o narządzie ruchu,
  • flebologia – nauka o żyłach,
  • osteologia – nauka o układzie kostnym,
  • neurologia – nauka o układzie nerwowym,
  • dermatologia – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym,
  • miologia – nauka o mięśniach,
  • limfologia – nauka o układzie limfatycznym,
  • angiologia – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym.

Podolog – kto to jest?

Podologiem nazywany jest specjalistą z zakresu leczenia chorób stóp. Nazwa zawodu sugeruje, że mamy do czynienia z lekarzem, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Podolog bowiem nie ukończył kierunku medycznego. W swojej pracy jednak nawiązuje ścisłą współpracę z lekarzami, w tym dermatologami, diabetologami czy ortopedami. Podolog świadczy pacjentom niezbędną pomoc w zakresie dbania o stopy, począwszy od wykonania niezbędnych czynności w ich obrębie celem poprawienia ich kondycji, na udzieleniu rad dotyczących pielęgnacji w warunkach domowych skończywszy.

Sprawdź również:

Czym zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zmian występujących w obrębie stóp, zarówno skóry, jak i paznokci. Wykonuje badanie, stawia diagnozę i podejmuje leczenie. Pomaga wyeliminować błędy popełniane podczas dbania o stopy. Sam podolog nie jest lekarzem, dlatego gdy za niepożądanymi zmianami w obrębie stóp stoi choroba, kieruje on pacjenta do odpowiedniego specjalisty, który pomoże się z nią uporać, a sam jedynie wykonuje czynności mające na celu poprawę wyglądu i zwiększenie komfortu chodzenia.

Kiedy warto odwiedzić podologa?

Do podologa powinno się zgłosić, mając ograniczenia ruchowe albo nieestetyczne zmiany w obrębie stóp. Postara się on pomóc również wtedy, gdy pacjent ma deformację (haluksy, palce młotkowate, palce krogulcze). Z usług podologa mogą korzystać osoby cierpiące na cukrzycę lub reumatyzm, gdyż w przebiegu tych dwój chorób stopy wymagają szczególnej uwagi.
Podolog niesie ulgę stopom, na których pojawiły się odciski, nagniotki, modzele lub brodawki. Leczy grzybicę, nadpotliwość stóp i pękające pięty. Ale wizytę w gabinecie podologicznym można umówić również wtedy, gdy ze stopami nie dzieje się nic niepokojącego. Wtedy wizyta będzie mieć charakter profilaktyczny, a specjalista najprawdopodobniej wykona pedicure podologiczny i doradzi, jak dbać o stopy na co dzień, by jak najdłużej cieszyć się ich dobrą kondycją i estetycznym wyglądem.

Podolog – na jakie problemy pomaga?

U podologa można szukać pomocy w przypadku wystąpienia następujących problemów.

  • Wrastające paznokcie – to dolegliwość, w której paznokieć wrasta w skórę, przez co palec jest opuchnięty, boli przy dotyku, a nierzadko dodatkowo sączy się z niego ropa. Podolog wrastający paznokieć może wyleczyć metodą Arkady, założyć na niego odpowiednią klamrę na wrastające paznokcie lub tamponadę. Wbrew powszechnemu przekonaniu usuwanie paznokcia to ostateczność.
  • Odciski, nagniotki, modzele – usuwanie wymienionych zmian to jedna z najczęściej wykonywanych czynności w gabinecie podologicznym. Tworzą się one na skutek nieprawidłowości w zakresie przetaczania stopy, defektów czy nieodpowiednio dobranego obuwia. Podolog przy pomocy odpowiednich frezów, dłut i skalpela usuwa zmianę, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zakłada opatrunek lub/i odciążenie.
  • Kurzajki (brodawki wirusowe) – w zależności od rodzaju brodawki podolog wykonuje krioterapię, oczyszcza miejsce zajęte wirusem i stosuje preparaty hamujące jego rozwój. Rozległe brodawki mogą być usuwane za pomocą łyżeczkowania lub metod elektrochirurgicznych.
  • Zrogowacenia – nawet na podeszwie zdrowych stóp gromadzi się martwy naskórek, który powinna się regularnie usuwać. Podolog w odpowiedni sposób opracowuje twardą skórę stóp, zapobiegając jej narastaniu w przyszłości.
  • Zmiany płytek paznokciowych – nieestetycznie wyglądające paznokcie da się uratować. Podolog może wykonać pełną rekonstrukcję płytki paznokciowej i wzmocnić ją przy użyciu odpowiedniej masy, a oprócz tego wykonać badanie mykologiczne i bakteriologiczne celem wskazania przyczyny wystąpienia zmian w obrębie paznokci.
  • Pękające pięty – zabieg zaczyna się od namoczenia stóp w ciepłej wodzie z solą leczniczą, następnie podolog przechodzi do likwidacji zrogowaceń na piętach. Do tego celu wykorzystuje frezarkę. Po jej użyciu stosuje kosmetyki do stóp dobrane adekwatnie do ich potrzeb, ponadto zaleca specjalną kurację na pękające pięty do stosowania w domu.
  • Grzybica stóp – podolog manualnie i mechanicznie opracowuje paznokcie, a jeżeli grzybica paznokci współistnieje z infekcją skóry, to również naskórek. W grę wchodzi także terapia farmakologiczna i odpowiednia profilaktyka zakażeń grzybiczych.
  • Nadpotliwość stóp – podolog dobiera terapię lub specjalistyczny preparat pielęgnacyjny. Skuteczną metodą walki z potliwością stóp jest jonoforeza.

Do podologa można udać się tak naprawdę z każdym problemem występującym w obrębie stóp, gdyż nawet jeśli nie będzie on w stanie pomóc, to z pewnością skieruje do specjalisty, który ma wiedzę i umiejętności w zakresie leczenia danej przypadłości. Im wcześniej będzie mieć miejsce wizyta, tym lepiej. W wielu przypadkach podolog pomaga skutecznie zahamować rozwój schorzenia i zapobiega rozwojowi infekcji.

Podolog – jak wygląda wizyta?

Przed pierwszą wizytą u podologa może pojawić się stres, ale jest on zupełnie niepotrzebny. Dobrze jest mieć z tyłu głowy, że specjalista od stóp niejedno już widział, dlatego żaden problem stóp nie jest w stanie go zaskoczyć, więc ewentualne skrępowanie można zostawić przed drzwiami do gabinetu.
Podczas pierwszej wizyty u podologa przeprowadzany jest wywiad i badanie stanu stóp. Na podstawie pozyskanej w ten sposób wiedzy specjalista dokonuje diagnozy, przedstawia ją i przekazuje zalecenia dotyczące leczenia i profilaktyki.
W przypadku występowania w obrębie stóp problemów, których leczenie może zostać podjęte od razu, podolog przechodzi do właściwej części kuracji i stosuje odpowiednie czynności prowadzące do ich wyeliminowania. Czas wizyty uzależniony jest ściśle od jej przebiegu, warto jednak zarezerwować sobie na nią co najmniej godzinę.

Jak zostać podologiem?

Specjalista może zdobyć wiedzę podologiczną dzięki:

  • studiom licencjackim kosmetologicznym z ukierunkowaniem na podologię (dyplom kosmetologa),
  • studiom podyplomowym ze specjalnością podologiczną (dyplom kosmetologa ze specjalnością),
  • kursom, warsztatom i szkoleniom, a także konferencjom i zjazdom tematycznym.

Podologia jest dziedziną dopiero raczkującą w Polsce, dlatego nie ma jeszcze kierunków studiów, których plan obejmowałby wyłącznie zagadnienia z tego tematu. Stale przybywa jednak szkół i centrów podologicznych, w których prowadzone są kursy podologiczne.