Usługi Zdrowie

Co zabrać ze sobą na rehabilitację?

Co zabrać ze sobą na rehabilitację?

Co zabrać ze sobą na rehabilitację? Z roku na rok coraz więcej pacjentów korzysta z rehabilitacji. Powodem są przede wszystkim problemy z szeroko pojętym układem ruchu. Nadwyrężone mięśnie, wady postawy czy też bóle mięśni i stawów to jedne z najczęstszych powodów, przed które pacjenci zgłaszają się do rehabilitanta. Co powinniśmy zabrać ze sobą na rehabilitację? Odpowiadamy.

Wygodny strój

Bez względu na to, czy uczestniczymy w rehabilitacji ambulatoryjnej, czy rehabilitacji domowej, musimy posiadać wygodny strój. Jakie dokładnie? Samo określenie “wygodny” z pewnością niewiele nam mówi. Każdy bowiem interpretuje to słowo nieco inaczej. Niemniej jednak dobrzy rehabilitanci radzą, aby był to strój, który nie krępuje ruchów. Panie powinni zdecydować się na legginsy oraz koszulkę, najlepiej niezbyt przyległą. Mogą one również wybrać top do ćwiczeń. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie, gdy rehabilitacji podlega dolna część pleców. Panowie natomiast powinni zdecydować się na sportowe spodenki oraz luźną koszulkę. Nie wybierajmy ubrań ze sztucznych, nieprzyjemnych materiałów. Najlepiej, aby były one stosunkowo elastyczne. Do rehabilitacji zwykle nie potrzebujemy obuwia. Wybierzmy jednak wygodne skarpetki, gdyż podczas stania na macie może być nam po prostu chłodno w stopy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której korygujemy wady postawy. Wtedy też najlepiej jest ćwiczyć boso. Zmienny, wygodny strój to podstawa udanego spotkania z rehabilitantem. Bez niego bowiem specjalista nie będzie mógł wykonać niektórych czynności. Dodatkowo eleganckie ubranie, w którym przychodzimy do przychodni, zwyczajnie nie nadaje się do ćwiczeń.

Wyniki badań

Co zabrać ze sobą na rehabilitację?
Co zabrać ze sobą na rehabilitację?

Zwykle do fizjoterapeuty trafiamy dopiero po przeprowadzeniu całej serii badań. Jeśli rehabilitacja odbywa się w przychodni, w której wykonywane były badania, to specjalista powinien mieć do nich dostęp. Lekarz powinien również umieścić na skierowaniu powód zleconych ćwiczeń. Niemniej jednak i tak powinniśmy mieć przy sobie aktualne wyniki badań. Dotyczy to przede wszystkim osób, które dodatkowo chorują na inne przypadłości przewlekłe. Niektóre z nich wykluczają bowiem wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Weźmy ze sobą wszelkie wyniki badań czy zalecenia lekarskie, jakie posiadamy. Nigdy bowiem nie wiemy, co tak naprawdę będzie potrzebne rehabilitantowi. Wyniki badań zostaną nam oczywiście zwrócone zaraz po tym, jak fizjoterapeuta się z nimi zapozna. Przygotujmy również listę leków, które zażywamy. Może bowiem okazać się, że niektóre z nich przyczyniają się do naszego złego stanu zdrowia. Zabierzmy ze sobą wyniki badań szczególnie, gdy decydujemy się na rehabilitację prywatnie.

Zdrowa przekąska i woda

Przed ćwiczeniami nie powinniśmy nic jeść. Zwykle ostatni posiłek musimy spożyć na około dwie godziny przed zajęciami. Dlaczego? Ponieważ wykonywanie ćwiczeń może spowodować, że po obfitym posiłku zrobi nam się niedobrze. Co więcej, czasami nie powinniśmy przyjmować także płynów. Tymczasem długa przerwa od ostatniego posiłku z pewnością spowoduje, że wyjdziemy z sali ćwiczeniowej głodni. Dlatego też powinniśmy mieć przy sobie zdrową przekąskę oraz napój, najlepiej wodę. Czasami możemy także napić się podczas wykonywania ćwiczeń, szczególnie jeśli są one dla nas bardzo męczące.

Polecamy:

Co zabrać ze sobą na rehabilitację dziecięcą?

Szczecin rehabilitacja
Szczecin rehabilitacja

Udając się z dzieckiem gdziekolwiek, zawsze musimy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Nie inaczej jest w przypadku rehabilitacji dziecięcej. Co powinniśmy wziąć dla siebie i dziecka na zajęcia? Dla siebie musimy pamiętać o obuwiu zmiennym. Dotyczy to szczególnie rodziców, którzy mogą i chcą wejść z dzieckiem na salę ćwiczeniową. Co zaś wziąć dla dziecka? Przede wszystkim zmienny strój. Niemowlaki zwykle ćwiczą jedynie w pieluszce, starsze dzieci powinny mieć na sobie wygodną koszulkę oraz spodenki. Nie możemy zapomnieć również o wynikach badań dzieci. Na ich stan zdrowia mogą mieć wpływ naprawdę przeróżne czynniki. Dlatego też weźmy ze sobą całą dokumentację, jaką posiadamy. Dotyczy to szczególnie niemowlaków. Młode mamy powinny wtedy pamiętać nawet o wypisie ze szpitala, który otrzymały po porodzie. Maluszki zwykle nie mają ochoty ćwiczyć. Nie są też do ćwiczeń specjalnie angażowane. Dlatego weźmy im jakąś interesującą zabawkę lub ulubioną przytulankę. Dzięki temu łatwiej będzie im wytrzymać te kilkanaście minut rehabilitacji. W przypadku starszych dzieci zabierzmy ze sobą wszelkie sprzęty, których na co dzień używamy w domu do rehabilitacji. Mowa oczywiście o takich, które możemy we własnym zakresie przetransportować. Przykładowo nie zapomnijmy o szelkach czy kombinezonach, które dziecko nosi, aby zredukować wady postawy. Dla młodszych i starszych dzieci weźmy również zdrową przekąskę oraz napoje. Dziecko po ćwiczeniach zwykle robi się bardzo głodne. Obowiązuje je tutaj taka sama zasada, jak dorosłych – nie wolno spożywać posiłków bezpośrednio przed ćwiczeniami. Dotyczy to w szczególności niemowląt. Mogą one, podczas ćwiczeń, zwrócić przyjęte wcześniej mleko. Lepiej mieć je w zanadrzu i podać od rau po ćwiczeniach.