Jak przygotować plik pod sitodruk? Sitodruk z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sprawdza w Internecie, w jaki sposób przygotować plik pod właśnie wspomniany sitodruk. Otóż, kwestia ta nie jest zbyt skomplikowana, jednak osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tą metodą, mogą mieć problem. Jaki plik więc będzie idealny?
Czym jest sitodruk?
Sitodruk to inaczej druk sitowy, czyli technika druku, która polega na nakładaniu szablonu na tkaninę poprzez drobną siatkę – wykonaną z metalu albo włókien syntetycznych. Farba jest przetłaczana przez specjalną matrycę. To jednak z najstarszych technik drukujących, jednak wciąż nie wyszła z mody i cieszy się bardzo dużą popularnością.
Sitodruk jest znany między innymi ze swojej trwałości. Szczególnie wykorzystuje się do drukowania grafik na odzieży. Niestety, zdarza się, że jest mylony z tak zwanymi prasowankami, które są raczej wątpliwej jakości. Druk sitowy wtłacza farbę na odzież, przez co – w pewnym sensie – staje się nieodłącznym elementem tkaniny. Ma nie tylko żywe kolory, ale również jest odporny między innymi na ścieranie, kruszenie się czy też pranie.
Według ogólnych standardów, zanim plik wyślemy do drukarni, musimy go odpowiednio wcześniej przygotować. Tak aby zleceniobiorcy mogli bez większego problemu odczytać plik i jak najszybciej przystąpić do realizacji. W przypadku sitodruku, również istotne jest, by pliki posiadały odpowiednie rozszerzenie. W ten sposób zachowamy między innymi odpowiednio wysoką rozdzielczość, format, a także marginesy i – co najważniejsze – kolory.
Polecamy drukarnie:
Zalety druku sitowego
Druk sitowy posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest doskonałą techniką, jeśli chodzi o realizację dużych nakładów. Często korzystają z tej metody sklepy sieciowe, oferujące odzież. Im bowiem więcej ciuchów zostanie poddanych tej metodzie, tym cena za realizację zlecenia jest niższa. Sitodruk wykorzystuje bardzo duże ilości farby, dlatego też pozwala na uzyskanie wyrazistych i nasyconych kolorów. Oprócz tego, istnieje pewność, że druk zrobiony metodą sitową nie spierze się, nie pokruszy ani też nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych czy nadmiernego prania. Szczególnie zatem nadaje się do tworzenia ciuchów poddawanych ciężkim warunkom atmosferycznym.
Wady druku sitowego
Sitodruk ma jednej z drugiej strony sporo wad. Po pierwsze, jest to jego bardzo duża wydajność. O ile dla projektów w większych nakładach to zaleta, o tyle mniejszych nakładów po prostu nie opłaca się drukować tą techniką. Po drugie, bardzo często pojawia się tak zwany efekt przebijania na ciemnym materiale. Oczywiście wszystko jest zależne od tego, jakiej farby użyjemy oraz jakiego materiału, ale w takim wypadku najlepiej wykorzystać te o najwyższej jakości, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się właśnie takiego efektu. Trzecią wadą jest to, że sitodruk wymaga sporo czasu, dlatego jeśli zależy nam na tym, aby projekt został zrealizowany jak najszybciej, wybierzmy inną technikę.
Jak wygląda proces sitodruku?
Sitodruk na samym początku wykorzystywał prasę, która była obsługiwana ręcznie. Wymagała ona wtłoczenia farby przez matrycę za pomocą rąk ludzkich. Dzisiaj jednak technika ta została w pełni zautomatyzowana. Proces wykorzystuje obecnie tak zwane karuzele, czyli maszyny, które mają prasę hydrauliczną służącą do wtłaczania barwnika. W ten sposób projekty są realizowane dużo szybciej w stosunku do tradycyjnej metody.
Na samym początku odpowiednio przygotowuje się matrycę do znakowania. Następnie, wydruk jest drukowany na materiale poprzez wtłaczanie farby właśnie za pomocą wspomnianych wcześniej pras sitodrukowych. Siatki (najczęściej metalowe) przepuszczają farbę, która łączy się z materiałem, a jednocześnie tworzy wzór na tkaninie.
Pliki do sitodruku
Gotowe projektu do sitodruku powinny być przesłane w jednym z kilku formatów, dość popularnych wśród grafików. Są to między innymi:
- .ai
- .cdr.
Pierwszy z nich jest najbardziej uniwersalny i najczęściej używany. Wcześniej jednak warto sprawdzić, jakie formaty akceptuje konkretna drukarnia, ponieważ to ona daje wskazówki, jakie rozszerzenie będzie najlepsze. PDF jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, ma odpowiednio dużą rozdzielczość, paletę CMYK i właściwe spady oraz marginesy. W przypadku AI i CDR, konieczne jest przygotowanie treści, przekształcenie jej.
Czy można skorzystać z bitmapy pod sitodruk?
Wiele osób zastanawia się, czy plik pod sitodruk może być w formie bitmapy. Otóż, raczej drukarnie nie mają z tym zbyt dużego problemu. Mimo to, należy pamiętać, aby dostarczyć projekt w dużej rozdzielczości, na poziomie około 300 dpi. Grafiki w mniejszej mogą później nie wyglądać zbyt dobrze na nadrukowanej powierzchni. Mogą pojawić się między innymi piksele, które nie są estetyczne, a sam obraz nie będzie ładnie się prezentował.
Sitodruk to z pewnością doskonały sposób na wykonanie projektów przewidujących większe nakłady. Warto więc dopytać w drukarni o to, jaki wolą plik i jakie rozszerzenie będzie dla nich najlepsze.