Motoryzacja Usługi

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Jak otworzyć warsztat samochodowy? 

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Warsztat samochodowy to szansa na zarobienie dużych pieniędzy. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej czy innych czynników zewnętrznych aut na rynku będzie dużo i prawdopodobnie coraz więcej. W Polsce zdecydowana większość osób decyduje się na samochody używane. Wymaga to przede wszystkim mniejszego nakładu inwestycyjnego. Ponadto również nakład eksploatacyjny niekoniecznie musi być wyższy, ponieważ naprawa nowszych aut jest trudniejsza ze względu na dużą ilość elektroniki. To wszystko sprawia, że warsztat samochodowy jest tak atrakcyjną działalnością. Nie wymaga on dużej inwestycji oraz może stosunkowo szybko zacząć zarabiać. Czego potrzebujemy, żeby założyć warsztat samochodowy w Polsce?

Przygotowanie sprzętu

Co prawda, można rozpocząć działalność nie mając prawie nic, ale jednak nie ułatwia to zadania. Mechanik samochodowy powinien dysponować odpowiednio dużym warsztatem oraz pewną ilością powierzchni, która pozwoli na gromadzenie aut do naprawy. Niektóre z narzędzi wymagają dozoru technicznego i w takim przypadku konieczne będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Niektóre urządzenia stanowią niezbędne minimum, inne można zakupić po jakimś czasie. Przede wszystkim trzeba skupić uwagę na zaleceniach BHP. Co powinniśmy mieć na początek? Raczej żaden mechanik nie będzie miał wątpliwości, że podnośniki, mierniki, komplety kluczy czy przyrządy do regulacji to absolutna podstawa.

Najlepsze wyposażenie – części samochodowe:

Warsztat samochodowy a kwestie prawne

Jeśli weźmiemy pod uwagę warsztaty samochodowe, jest to działalność bardziej liberalna niż większość. Niektóre zawody (np. lekarz, prawnik) potrzebują wykształcenia do wykonywania pracy w swoim zawodzie. Nie odnosi się to jednak do mechaniki samochodowej. To rynek decyduje czy osoba, która zajmuje się naprawą pojazdów, jest wystarczająco dobra, żeby się na nim utrzymać. Omawiana działalność nie jest koncesjonowana i nie wymaga specjalnych pozwoleń czy licencji. Oczywiście konieczne będzie założenie własnej działalności gospodarczej, ponieważ w innym wypadku będziemy zbyt mocno ograniczeni dopuszczalnymi kwotami. Rodzaj prowadzonej firmy nie jest narzucony, ale oczywiście najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Konieczne jest zarejestrowanie prowadzenia warsztatu w CEIDG. Branża wymaga stosowania kasy fiskalnej. Pozostaje również kwestia zastanowienia się nad rodzajem opodatkowania. Najczęściej wybierany jest ryczałt, który może zostać zastąpiony przez standardową skalę podatkową w miarę rozwijania się działalności.

Zobacz także:

Lokalizacja, czyli lepiej od razu dobrze

Przede wszystkim warsztat samochodowy wymaga wybrania odpowiedniej lokalizacji. Mało kto pamięta, jak nazywa się mechanik lub jego firma, ale wiemy, gdzie on się znajduje. Można więc traktować ją jako wizytówkę. Lokalizacja jest trudna do zmiany, więc od razu warto ją przemyśleć. Najlepiej wybrać taką, która będzie w pobliżu dużego zapotrzebowania klientów. Stworzenie własnego warsztatu obok sąsiada, który również się tym zajmuje, niekoniecznie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Współpraca jako pomoc w przejściu przez trudny początek

Być może warto również zastanowić się nad nawiązaniem współpracy. W ten sposób łatwiej będzie otworzyć warsztat samochodowy. Grupowanie się pod wspólną marką wiąże się z pewnego rodzaju problemami, ale dostarcza też szereg zalet. Przede wszystkim nawet dobry warsztat samochodowy na początku potrzebuje zyskania na popularności. Istnieją oczywiście różne formy współpracy. Jeszcze przed otwarciem warsztatu warto nawiązać sieć połączeń, która okaże się korzystna w przyszłości. Mowa tutaj o sprowadzaniu części samochodowych czy skorzystaniu z osób, które są obeznane w temacie reklamy. Możliwości jest wiele i warto przeanalizować wszystkie, ponieważ tylko taki przegląd pozwoli na wybranie najlepszej możliwej opcji. Nie powinniśmy też od razu liczyć na nie wiadomo jak wysokie zyski. Każda działalność potrzebuje trochę czasu na pozyskanie klienta. Wydaje się, że współpraca (pomimo swoich wad) może ten czas skrócić.

Warto zainwestować w dobre ubezpieczenie

Wypadki się zdarzają, a ubezpieczenie zwiększa naszą ochronę przed przypadkami losowymi. Nikomu tego nie życzymy, ale czasem dochodzi do kradzieży, porysowania lakieru lub pewnych drobnych uszkodzeń. Ubezpieczenie pozwoli zniwelować skutki takich negatywnych sytuacji. Być może warto zainwestować w nie trochę więcej już na samym początku. Jeśli tego nie zrobimy, to warto to przemyśleć po pierwszych korzyściach finansowych.

Umiejętności, czyli podstawa odniesienia sukcesu

Umiejętności zostały pozostawione na koniec, ponieważ jest to pewnego rodzaju wisienka na torcie. Bez nich nie ma sensu rozpoczynanie działalności. Ostatecznie to właśnie z tego będzie rozliczany nasz warsztat, a więc również od tego będą uzależnione nasze przychody. Jeśli jeszcze nie czujemy się wystarczająco obeznani, to może warto jeszcze chwilę poczekać z prowadzeniem działalności. Szczególnie że umiejętności, to nie tylko samo wykonanie pracy, ale również możliwość odpowiedniej wyceny. Ta uzyskiwana jest przede wszystkim wraz z doświadczeniem.